Zamana bağlı salınım yapan manyetik alan etkisinde bir boyutlu kinetik ısıng modeli için kesin dinamik denklem
Exact dynamic equation for the 1d kinetic ising model under a time-dependent oscillating magnetic field
  1. Tez No: 302577
  2. Yazar: CEREN BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Zamana bağlı salınım yapan manyetik alan etkisinde bir boyutlu kinetik Ising modelinin Glauber tipi dinamiği için kesin dinamik denklemleri tanımlandı. Tezin esas amacı kesin dinamik denklemler elde etmektir. Esasında bu kesin denklemler analitik iki spin korelasyon fonksiyonları kullanılarak iki farklı geçiş olasılığı koşulu kullanılarak elde edildi. Düzen parametresi veya ortalama manyetizasyon eğrileri, sistemin bazı parametreleri cinsinden elde edildi. (T, hr) faz diyagramları bazı durulma zamanları ? değerleri için elde edildi, burada T indirgenmiş sıcaklık hr ise dış manyetik alanın indirgenmiş genliğidir. Hesaplarımızda durulma zamanının artırılmasının ferromanyetik bölgeyi genişlettiğini gördük. Daha önemlisi çalışma sonucu yandaş (eşzamanlı, coexisting) ferromanyetik, paramanyetik, bölgelerin ve üçlükritik noktanın varlığını göremedik. Tabiki bu sonuç ortalama alan teorisinin öngörülerine tamamen aykırıdır. Fakat bazı Monte Carlo çalışmalarının sonucu bu tezdeki sonuçları desteklemektedir. Üçlükritik noktanın ve yandaş (eşzamanlı, coexisting) bölgelerin yanlış tahminleri, ortalama alan teorisinin önemli korelasyon terimlerini ihmal etmesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
We investigate the dynamics of the Kinetic 1D ısing model with Glauber type dynamics under an oscillating external magnetic field. In this thesis, our main motivation was to obtained an exact dynamic equation system. Indeed, an exact equation system was obtained with two different transition probability conditions together with an analytical expression of two point spin correlation function. The order parameter or the average magnetization curves were evaluated for some values of the system parameter. The phase diagrams in (T, hr) plannd e, here T is the reduced temperature and hr is the reduced amplitude of the external magnetic field, were obtained for some values of the relaxation time ?. We observed that the increasing relaxation time enlarges the Ferromagnetic region. More importantly, we have not obtained either the coexisting ferromagnetic paramagnetic region and the tricritical point. Of course, these predictions are totally against with the results obtained in mean field treatment. But, there are some Monte Carlo studies supporting the predictions of this thesis. We think that the wrong prediction of the existence of tricritical point and coexisting region in mean field picture is due to its omission of important correlation effect.