Isıng modeli için korele olmuş indirgenmiş matris yöntemi
Correlated reduced transfer matrix theory for ising models
  1. Tez No: 302578
  2. Yazar: ÖMER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada değişik koordinasyon sayılarına sahip (z) iki ve üç boyutlu Ising modeller için basit bir transfer matris metodunu kullanmaktayız. Ferromanyetik maddelerin Kc değeri tutarlı korele edilmiş alan yaklaşımı (SSCF) ile olabildiğince doğru öngürülere sahiptir. Önemli fiziki etki içeren bu çalışma sistemlerin bazı dalgalanma etkilerine doğrudan kullanmaktadır. Bu indirgenmiş transfer metodu SSCF yaklaşımından elde edilen ortalama mıknatıslanma hassasiyeti ile kombine edildiğinde, Bethe-Pierles-Wiess ve de SSCF yaklaşımından elde edilen tahmini Kc değerinden daha doğru bir sonuca ulaştırır. Bu nedenle Ising modellerin yaklaşık Kc değerlerini matematiksel olarak elde ederken yararlandığımız korele edilmiş indirgenmiş transfer matris metodunun potansiyel olarak daha kullanışlı bir proje olduğuna inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
In this work we present an approximate transfer matrix method for 2D and 3D Ising Models with various number z in order to calculate corresponding critical coupling strengths Kc. The critical coupling strrengths of the Ising ferromagnets are obtained quite accurately by simple improvments over the self-consistent correlated field approximation (SCCF).The important pyhsical effect included in transfer matrix method.When used in combination with accuacy of the average magnetization obtained from the SCCF approximation this reduced transfer matrix method leads to estimate of Kc more accurate than those obtained from the Bethe-Peierls-Weiss approximation and also SCCF approximation .Therefore we believe that the approach we refer as the correlated reduced transfer matrix method is potentialy very useful scheme for obtaining apprioxmate values of the critical strengths of the ising models with a mathematically easy manner.