Aktif süspansiyon sisteminde yol kestirim algoritmasının gerçekleştirilmesi
Road sensing algorithm application in the active suspension system
- Tez No: 302580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BEKLAN KÜÇÜKDEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yol araçlarında süspansiyon sisteminin iki ana fonksiyonu bulunmaktadır. İlkfonksiyonu yol yüzeyindeki düzensizlikler nedeniyle meydana gelen şok ve titreşimleriaraç gövdesinden izole etmektir. İkinci fonksiyonu da iyi bir sürüş sağlamaktır. Bualanda araç performansını arttırmak için bilgisayar kontrollu aktif ve yarı aktifsüspansiyon sistemi olarak birçok kontrol tasarımları oluşturulmuştur.Bu çalışmada iki serbestlik derecesine sahip çeyrek araba modeli aktif süspansiyonsisteminin etkilerini analiz etmek için kullanılmıştır. Kontrol sinyali iki sensör tipli yolalgılama algoritması ile elde edilen önceden ölçülmüş yol verisinin kullanımı ilehesaplanır.Bu yol algılama tasarımında iki adet ultrasonik sensör veri toplama donanımı ile yolyüzeyinden araç gövdesine olan mesafeyi ölçer. Ölçülen veri dijital filtre ile filtrelenir vetrigonometrik ve matematiksel fonksiyonlar içeren algoritma kullanılarak yol profilielde edilir.
Özet (Çeviri)
In the ground vehicles have two main functions for a suspensiyon system. The firstfunction is to isolate the vehicle body from schocks and vibrations caused byirregularities of the road surface. The second function is to provide good vehiclehandling. In order to improve the vehicle performance relating in this area, a lot ofcontrol schemes have been proposed in the framework of computer-controlledsuspension system such as active or semi-active suspension system.In this study, the quarter car model with two degrees of freedom was employed toanalyze the effects of the controlled active suspension system. The control signal wascalculated by using previous measured road data which is obtained by the two sensortype road-sensing algorithm.In this road-sensing design, two ultrasonic sensors measure the distance from the roadsurface to the vehicle body with data acquisition hardware. The measured data isfiltered with digital filter and with the use of the algorithm which has trigonometricand mathematic functions road surface profile is obtained.