Dört tekeri tahrikli bir aracın aktif ve pasif süspansiyon sisteminin dinamik incelenmesi ve performanslarının karşılaştırılması
Dynamic analysis and performances comparison of active and passive suspension systems in four wheel drive car
- Tez No: 84916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Taşıtlarda meydana gelen titreşimler sürüş konforunu etkilemekte, aynı zamanda aracın ömrünü kısaltmakta ve taşıtın kontrolünüde zorlaştırmaktadır. Bu nedenle araçta meydana gelecek titreşimler izole edilmelidir. Bunu gerçekleştirebilmenin bir yolu süspansiyon yerdeğiştirmesinin mümkün olabildiğince azaltılmasıdır. Bu çalışmada, sürüş konforunun en iyi durumda olabilmesi için bağımsız, arka bağımlı ve bağımlı aks taşıt tiplerinin titreşim analizleri bir bilgisayar programı yardımıyla yapılmıştır. Bu incelemede yol pürüzlülüğü basamak fonksiyon olarak tanımlanmış ve her bir taşıt modeli için hareket denklemleri Lagrange metodu kullanılarak oluşturulmuştur. Yedi serbestlik dereceli taşıt modelinin dikkate alındığı bu uygulamada zamana bağlı simülasyonlar ve frekans analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma Ue, bağımsız, arka bağımlı ve bağımlı akslı taşıtların titreşimler açısından avantaj ve dezavantajları bulunmuştur. Ayrıca süspansiyon sisteminde kullanılan yay ve sönüm elemanlarının dinamik özelliklerinin ne olması gerektiği konusunda öneriler yapılmıştır. X111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Vehicle vibration have an effect on ride comfort and at the same time they reduce vehicle life and also affect the vehicle control. Therefore, the vehicle body should be isolated from the vibrations. One of the solution is to reduce displacements of suspension as far as possible. In this study, the vibration analyses of free, rigid rear and rigid front/rear axles vehicle models are performed by using a computer program to obtain high level of ride comfort. In this procedure, road roughness is taken into account as a step function. Then differantial equations for each at vehicle model are obtained by Lagrange method. Vehicle models in 7 DOF are carried out in time domain simulations and frequency analyses. The results obtained from these calculations are compared with each other. As a results of this study, advantage and disadvantage of free, rigid rear and rigid front/rear axles are found. In addition to those, some information on dynamic characteristics of the spring and damping parts in suspensions system have been given. XIV