Jstar ? kaynak bağımlı uygulamaların cluster düzeninde çalıştırılması için java framework
Jstar ? a java framework to run resource dependent applications at cluster system
  1. Tez No: 302591
  2. Yazar: YASİN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. GÖKHAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Donanım ve yazılım dünyasında yaşanan hızlı gelişmelere paralel olarak uygulama geliştiricilerin ve uygulama kullanıcıların beklentileri de artmıştır. Günümüzde uygulamaların yalnızca başarılı bir şekilde çalışabiliyor olması ihtiyaçları karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Geliştirilecek olan bir uygulamanın performansı, hızı, ölçeklenebilirliği, kesintisiz hizmet verebilirliği gibi özellikler artık olmazsa olmazlar arasına girmiştir.Bu çalışma kapsamında geliştirilen JStar Java Framework'ü bütün bu ihtiyaçların karşılanabilmesinde gerekli olan alt yapıyı sunmak için tasarlanmış bir java framework'üdür. Uygulama geliştiricileri uygulamanın dışında kalan bu konulardan soyutlayarak, geliştirilecek olan uygulamanın iş mantığına odaklanmalarını sağlamak asıl hedef olarak belirlenmiştir. Platform olarak Java'nın seçilmiş olması tesadüfi bir karar olmayıp java'nın ve açık kaynak dünyasının sunmuş olduğu imkanlardan yararlanmak, platform bağımsız uygulamalar geliştirmek ve java'nın yaygın kullanım ağının getirilerinden azami derecede istifade etmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the development in hardware and software areas, expectations of application developers and application users have been increased rapidly. Nowadays, the application which only works fine is not sufficient to fulfill the requirements. Features like performans, speed, scalability, uninterrupted working are must for any application.JStar Java Framework, which is developed in the scope of this thesis, is a java framework that offers needed infrastructure to fulfill these requirements. The main goal is to make application developers to concentrate on the application business logic by isolating them from these requirements which are out of the concept of the application. In this study, choosing java is not an incidental decision. Benefiting from open-source world, developing platform independent applications and taking advantages of commenly used java network are the main criteria of our decision.