Realization of ultrawideband linear microwave low noise amplifier
Genişband lineer düşük gürültülü mikrodalga kuvvetlendirici devresinin gerçeklemesi
  1. Tez No: 302604
  2. Yazar: ARSLAN CHARİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son on yılda kablosuz haberleşme uygulamalarında şimdiye kadar hiç görülmemiş sıçramalar gerçekleştirilmiştir. Dahası, düşük maliyetli devre tasarımında akıl almaz ilerlemeler kaydedilmiş ve bu gelişmeler çerçevesinde artan talep, genişbantlı mikrodalga devrelerine olan ihtiyacı ve gereksinimi daha da şiddetli bir şekilde tetiklemekte ve artırmaktadır. Bundan dolayı ki, günümüzde genişbatlı LNA devre tasarımı en önemli aktüel konular arasına girmiştirBu çalışmamda ben genişbantlı düşük gürültülü liner mikrodalga devresini gerçeklemeyi amaçladım. Yazımda öncelikle mikrodalga kuvvetlendirici tasarımının teorik ve pratik alt yapısını kısaca anlattım. Daha sonra ise ben devrenin gerçekleme sürecini inceledim. Devre tasarımında sürü optimizasyon tekniğinin genişbant uygulamalarında başarılı bir şekilde uygulanabileceğini gösterdim. Çalışmamda Yrd. Doç. Dr. Salih DEMİREL ve Prof. Dr. Filiz GÜNEŞ'in geliştirdikleri PSO kodlarından yaralandım.
Özet (Çeviri)
During the last decade, stimulated by unprecedented growth in the wireless communication application, outstanding progress has been made in the development of low-cost solutions for front-end RF and microwave systems. This growing demand has further forced microwave amplifiers to widen their bandwidth. Widening bandwidth has become a pressing issue for microwave circuit designers. Today, broadband and ultra-wideband amplifiers are one of most researched topics of microwave engineering.In this study, I aimed to design an ultra-wideband low noise amplifier utilizing in-hand technology. I had to take in to consideration to what I could reach, and that, inevitably, had a huge impact on my design and realization process. In the paper I firstly focused on theoretical background of microwave amplifier design. Then, I had demonstrated that PSO can be successfully employed for a design of matching circuit for ultra-wideband applications. In this work I had extensively utilized PSO code developed by Asst. Prof. Dr. Salih DEMİREL and Prof. Dr. Filiz GÜNEŞ.