Periyodik bir yüzey altına gömülü silindirik hedeflerden saçılan elektromagnetik alanların hesaplanması
Computation of electromagnetic fields scattered by cylindrical targets buried in a medium with a periodic surface
  1. Tez No: 302605
  2. Yazar: SENEM MAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KIZILAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sonsuz uzun, engebeli ve kayıplı bir dielektrik ortamda gömülü bir dielektrik hedeften saçılan elektromagnetik dalganın elektriksel alan değeri TMz polarizasyonu için perturbasyon yaklaşımı ile çözülmüştür.Kullanılan bu yeni çözüm metodunun temeli, eğer hedef cisim periyodik yüzeye yakın ise, elektromanyetik alanların hedef cismin bulunmadığı durumdaki alanlar ile sadece hedef cisme yakın sonlu bir bölgede farklı olacağına ve bu sayede periyodik yüzeydeki eşdeğerlik akımının hedef cismin hemen üzerindeki sonlu bir yüzeyde değişiklik göstereceğine dayanmaktadır. Bu yaklaşımla silindirik hedefin üzerindeki eşdeğerlik akımlarına ve sinüzoidal yüzey üzerindeki perturbasyon (hedefin olduğu ve olmadığı durumlardaki eşdeğer akımlar arasındaki fark akımı) eşdeğerlik akımlarına ait elde edilen elektrik alan entegral denklemleri, frekans domeninde Moment Metodu kullanarak çözülmüş ve bu sayede geniş bantta, saçılan elektrik alana ait çözümler elde edilmiştir. Sonrasında, ters Fourier dönüşümü ile zaman domeni işaretleri bulunmuş ve böylece kısa darbe saçılma işaretleri kullanılarak çoklu yansıma etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic scattering from a two dimensional, cylindrical, and dielectric object of arbitrary cross-section buried in a lossy dielectric half-space having a periodically rough surface is investigated by a new numerical method. The method is outlined for TMz (horizontally) polarized incident wave.The basis of the new solution technique is that if a target is close to the surface, the electromagnetic fields will be nearly identical to that without the target, except within the region of finite extent near the target. Thus, the current on the surface will be affected only in a finite portion of the surface near the target. The electric field integral equations (EFIEs) for the equivalent currents on the target and the perturbation equivalent currents (the difference currents with target present and with target absent) on the surface are obtained by using this approach and solved by the Method of Moment (MoM) in frequency domain. Then, inverse Fourier transform is utilized to get the time domain signals. The short-pulse scattering results is used to investigate the effects of multipath.