Tersanelerde gemi onarımı / tadilatı ve hurdaya ayırma işlemleri sırasında ortaya çıkan atık ürünlerin geridönüşüm ve yeniden kullanım alternatiflerinin değerlendirilmesi
Evaluation of recycling and reusing alternatives of wastes from ship repairing and scrapping activıties
  1. Tez No: 302627
  2. Yazar: MUSTAFA KÜLTÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT ALARÇİN, YRD. DOÇ. DR. UĞUR BUĞRA ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Marine, Marine Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Gemi sökümü, ekonomik ömrünü tamamlamış deniz taşıtlarının çevreye uyumlu birşekilde ekonomiye geri kazandırılması işlemidir. Bu işlemle demir çelik sanayisinehammadde temin edilirken, denizcilik sektörüne de yedek parça sağlanmaktadır.Gemi söküm tesisleri dünyada birçok ülkede bulunmasına rağmen sadece Pakistan,Hindistan, Çin, Bangladeş ve Türkiye'de gemi söküm işlemi yapılmaktadır. Türkiye; Ortave Doğu Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri içinde fiilen gemi sökebilen ülkelerinbulunmamasından ötürü, Avrupa'da ve Ortadoğu'da gemi sökümü yapan tek ülkedir.Türkiye'de gemi söküm endüstrisi, İzmir?Aliağa'da 26 parselde mevcut 21 firmatarafından yapılmaktadır.Özellikle Avrupalı armatör firmaların deniz ticaret filolarını sürekli yeni tutmakistemeleri, sahip oldukları yaşlı gemilerin onarılacağı ya da söküleceği anlamınagelmektedir. İzmir Aliağa'da bulunan gemi söküm tesislerinin Avrupa ve Ortadoğu'dakitek gemi söküm tesisi olması, sektörden beklentileri arttırmakta ve ülke ekonomisiningelişmesine önemli katkılar sağlamaktadır.Sunulan bu çalışmada, sökümü/onarımı amaçlanan bir geminin karar vermesürecinden, açığa çıkan atıkların geri dönüşüm sürecine kadar geçen aşamalar ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Sökümü/onarımı düşünülen gemilerin, söküm/onarım alanınagirişinden, tüm söküm/onarım basamaklarına kadar geçirdiği süreçler, prosedürler,söküm/onarım tesisi içindeki döngü, söküm/onarım sonucu açığa çıkan tehlikeli atıktürlerinin ve miktarlarının belirlenmesi, bu atıkların kaynakta azaltılması, geridönüştürülebilen atıkların kazanılması, açığa çıkan tehlikeli atıkların çevre ve insansağlığı açısından etkileri incelenerek bu atıkların geri dönüşüm tesislerinde bertarafınınnasıl yapıldığı ve yapılması gerektiği bir plan içerisinde saha çalışması yapılarakincelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Shipbreaking, is an activity that when the economic life of the vessels have completed,it is a process that gaining of the wastes back the economy in a harmony with theenvironment. Wastes of the scrapped or repaired ships are used in iron?steel industry; also many parts of the scrap ships are also used in maritime sector.Although, there are many ship scrapping facilities in the world, ship scrappingactivities are only made in Pakistan, India, China, Bangladesh and Turkey.Turkey is the only country in the actual ship breaking activities in Middle/East Europeand Middle East Countries. Ship breaking activities are being held by 21 ship breakingcompany in 26 plots of land in İzmir?Aliağa ship recycling facilities.Especially European sea traders want to keep their fleets new. That means, these oldships will be repaired or scrapped. Aliağa Ship breaking facilities is the only scrappingfacilities in Europe and Middle East. Expectations from this sector are being increasedday by day. Also ship breaking sector makes a significant contribution to thedevelopment of the country's economy.Presented in this study, every stage was discussed in detail from the starting point ofthe decision making process to the repairing or dismantling process of ships. Also repairing and dismantling cycles, processes, steps in the facilities was discussed in thisstudy. Therefore recycling, reusing or staving alternatives of wastes from the repairedor dismantled ships, minimizing and determination of the hazardous wastes, effects ofthese hazardous wastes to the environment human health was discussed and observedschemingly with fieldwork in this study.