Meta-sezgisel algoritmalar kullanılarak kaynak kısıtlı bilgi teknolojisi projelerinin çizelgelenmesi
Resource-constrained information technologies project scheduling using meta-heuristic algorithms
  1. Tez No: 302629
  2. Yazar: GÖKÇE ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYDA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kaynak kısıtlı proje çizelgeleme problemi literatürde kendine geniş yer bulan ve gerçek yaşamda firmaların karşısına sıklıkla çıkan NP-zor sınıfı bir problemdir. Literatüre bakıldığında birçok çözüm yöntemine rastlanmakla birlikte bu çözüm yöntemlerinde insan faktörü ele alınmamakta ya da ayrıntılı olarak incelenmemektedir.Projelerin yürütülmesi sırasında insan kaynağı etkisinin veya iş-kaynak uyumunun göz ardı edilmesi projelerin planlanan zaman kısıtlarını aşması ya da ek kaynak ihtiyacının ortaya çıkarak ek maliyetlere yol açmasına sebep olur.Çalışmanın odaklandığı bilgi teknolojisi projeleri üzerinde yapılan araştırmalar, bu tip projelerin, sadece %17'sinin belirlenmiş kısıtlar içerisinde tamamlanabildiğini, buna karşın %50'sinde hedeflerin değiştirilip kalan %33'ünde ise proje iptali yoluna gidildiğini göstermektedir. İlk yatırım değerleri yüksek olan bu projelerin iptali veya belirlenen kısıtların aşılması ise firmalara büyük maliyetler getirmektedir.Buradan hareketle, bu çalışmanın amacı, mevcut bir proje yapısı ve belirli kaynaklar için, doğru aktivite-kaynak eşlemesini belirleyerek, faaliyetlere uygun insan kaynağı atamaları yoluyla zaman kısıtlarını sağlayan ve sapma olasılığı azaltılmış, en iyi çizelgenin bulunmasıdır.Bu amaçla, bilgi teknolojisi projelerine zaman kısıtı ve kaynakların yetenekleri açılarından yaklaşılmaktadır. İş-kaynak uyumu, kaynakların işlerin gerektirdiği yetenekler bazında değerlendirilmesi yoluyla sağlanırken, insan kaynağının etkileri, kaynaklar için yapılmış performans değerlendirmesinde maksimum performans değerlerinden yola çıkılması yerine, minimum performanslarının da göz önünde bulundurulması yoluyla sağlanmaktadır. Minimum performansların hesaplanması noktasında max-min algoritması kullanılmaktadır. Bunu takiben, kaynak atamaları ve projedeki aktivitelerin çizelgelenmesi işlevleri, 3 farklı meta-sezgisel algoritma yardımıyla gerçekleştirilmekte ve bu algoritmalardan elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Resource constrained project scheduling problem (RCPSP) is a NP-hard class problem which takes a wide place in literature and is common in real life project planning problems. There are a lot of different studies and methods to solve RCPSP but most of these researches are not deal with human aspect and rests of the researches are not detailed studies.Human effects on activities and activity ? people matching is important to robust schedules, if either is not to take into consideration, it causes project delays and extra cost because of required additional resources.According to Information Technology centered researches, 17% of information technology projects have completed within certain constraints, on the other hand, half of all projects required changes of targets and remaining projects are canceled. Changing the specified constraints of these projects or canceling them brings major cost problems to companies because of the projects? large investment values.Hence, the purpose of this study is finding optimum schedule which is satisfied time constraints and provide less deviation probability by determine right match of activity and resource for a given project structure and resources.To satisfy this purpose, this study is approached to information technology projects by the point of view time constraints, performances and skills of the resources. While the activity-resources matching provided by evaluation of resources whether have the required skills or not, human effects provided by performance evaluation which consider not only maximum performances but also minimum performances. Proposed method uses max-min algorithm to calculate minimum performances and also uses three different meta-heuristic algorithms to resource allocation and scheduling. Obtained results are presented by compared to each other to determine optimum project schedule.