Parkinsonlu hastalarda solunum kas eğitimi ve yürüme eğitiminin solunum kas kuvveti, solunum fonksiyonları ve egzersiz toleransına etkileri
Effects of respiratory muscle training and walking training on respiratory muscle strength, pulmonary functions and exercise tolerance in patients with Parkinson?s disease
- Tez No: 302698
- Danışmanlar: PROF. DR. H. NİLGÜN GÜRSES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Parkinsonlu hastalarda (PH) pulmoner disfonksiyon morbidite ve mortalite nedeni olarak tanımlansa da hastaların çoğu, aktivitelerinde sınırlandıkları için solunum yakınmalarının farkında değildirler. PH'da egzersiz kapasitesinin solunum bozukluğu, yürüme anormalliği ve kişilerin egzersiz yapma alışkanlıkları gibi faktörlerle etkilenebileceği bilinmektedir. Çalışmamızın amacı PH'da solunum kas eğitimi ve yürüme eğitiminin solunum kas kuvveti, solunum fonksiyonları ve egzersiz toleransına etkisini göstermektir.Hoehn-Yahr I-III evresinde idiyopatik 30 Parkinson hastası çalışmaya alındı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı: Grup 1: Solunum Kas Eğitim Grubu (15 hasta) ve Grup 2: Solunum Kas Eğitimine ilave Yürüme Eğitim Grubu.Solunum fonksiyonları, 6 dakika yürüme mesafesi (6 DYM), ağız içi ve nazal basınç ölçümleri çalışmanın başında ve sonunda değerlendirildi.Solunum kas eğitimi inspiratuar ve ekspiratuar eşik yükleme yöntemiyle yapıldı. Eğitim şiddeti hastaların maksimum inspiratuar basınç (MIP) ve maksimum ekspiratuar basınç (MEP) değerlerine göre artırıldı. Yürüme eğitim şiddeti 6 dakika yürüme mesafesine (6 DYM) göre belirlendi. Hastalar evde, 8 hafta, haftada 5 gün, günde 2 kez, 15 dakika eğitimlerini sürdürdüler.Çalışmamızda, solunum kas kuvveti, 6 DYM ve UPDRS3 skorları her iki grupta da düzeldi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Although pulmonary dysfunction has been recognized as a cause of morbidity and mortality in patients with Parkinson?s disease (PD), most of the patients were not aware of their respiratory problems due to restriction in their activities. It is known that exercise capacity may be affected by respiratory impairment, gait difficulties and personal exercise habits in patients with PD. The aim of our study was to investigate the effects of respiratory muscle and walking training on respiratory muscle strength, respiratory functions and exercise tolerance in patients with Parkinson?s disease.30 patients with PD (stage I-III Hoehn-Yahr scale) were recruited to study. Patients were randomly divided into two groups: Group 1; respiratory muscle training group ( 15 patients) and Grup 2; respiratory muscle training + walking training group.Pulmonary functions, 6 minutes walking distance (6MWD), mouth and nasal (sniff) measures were assessed at the beginning and end of the study.Respiratory muscle training was performed by using inspiratory and expiratory threshold load methods. The intensity of training was increased according to patients? MIP and MEP values. Intensity of walking rehabilitation was determined according to 6 minute walking test (6DWT). Patients continued their rehabilitation at home. The training was performed 5 days per week, for 15 minutes two times per day for 8 weeks.In our study, respiratory muscle strength, six minute walking distance and UPDRS3 scores improved in both groups (p0,05).