Parkinson hastalarında telerehabilitasyon tabanlı egzersiz eğitiminin solunum, denge ve yürüme parametrelerine etkisi
The effect of telerehabilitation-based exercises training on breathing, balance and gai̇t parameters in parkinson's patients
  1. Tez No: 805845
  2. Yazar: İLKNUR MAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM MUSTAFAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tele tıp sistemlerinin gelişmesiyle birlikte Parkinson hastalığı (PH) gibi uzun süreli tedavi gerektiren nörolojik hastalık durumlarında, tele rehabilitasyon (TR) programları ile egzersiz eğitimi kabul edilebilir bir seçenek haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, PH 'de TR tabanlı egzersiz eğitiminin solunum kas kuvveti, öksürük kapasitesi, denge ve yürüme parametreleri üzerine etkisini araştırmaktır. İdiopatik PH tanısı almış, Modifiye Hoehn-Yahr Evrelemesine göre 1-3 olan, 44 olgu çalışmaya dahil edildi. PH 'li hastalar Çevirim içi (n=22) ve Çevirim dışı (n=22) olmak üzere randomize olarak iki gruba atandı. Her iki gruptaki hastalar günde 45-60 dakika, haftada 3 gün, 6 hafta boyunca TR tabanlı egzersiz programına katıldı. Katılımcılar tedavi öncesinde ve sonrasında değerlendirildi. Hastalığın klinik şiddetinin değerlendirilmesi Birleşik Parkinson Hareket Değerlendirme Ölçeği (BPHDÖ) ile, solunum kas kuvveti (Maksimal inspiratuvar basınç (MİP) ve Maksimal ekspiratuvar basınç (MEP)), taşınabilir Carefusion Micro RPM cihazı ile, tepe öksürük akım hızı, (TÖAH) Peak Flow Metre (The Mini-Wright Standard, Cartel Business Estate, Edinburgh Way, Harlow) ile değerlendirildi. Ayrıca hastaların denge parametreleri Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ve Tinetti Denge ve Yürüme Testi (TDYT) ile, yürüme parametreleri ise kadans ve 10 Metre Yürüme Testi (10 mYT) ile, aktivite ve fonksiyonel durumları ise Parkinson Aktivite Ölçeği (PAÖ) değerlendirildi. Tedavi öncesi değerlendirmede, gruplar demografik ve klinik özellikleri bakımından istatistiksel olarak benzerdi (p>0,05). Tedavi sonrasında her iki grupta da tedavi öncesine göre BPHDÖ, ZKYT, TDYT, 10 mYT, kadans ve PAÖ değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler saptandı (p>0,05). Tedavi sonrasında elde edilen farkların karşılaştırılmasında Çevrim içi egzersiz grubunda Çevrim dışı egzersiz grubuna göre BPHDÖ (p=0,01), MİP (p=0,01), MEP (p=0,01), TÖAH (p=0,01), ZKYT (p=0,01), TDYT (p=0,03), 10 mYT (p=0,01), kadans (p=0,01), ve PAÖ (p=0,01), istatistiksel olarak anlamlı gelişme olduğu görüldü. Çalışmamızın sonucunda Çevrim içi yöntemle uygulanan egzersizlerin daha etkili olduğu sonucuna varıldı. Çalışmamız TR'nin hafif-orta şiddette PH 'de solunum, denge ve yürüme parametreleri üzerinde etkili, güvenli ve uygulanabilir olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
With the development of telemedicine systems, exercise training with tele-rehabilitation (TR) programs has become an acceptable option in neurological diseases that require long-term treatment such as Parkinson's disease (PD). The aim of this study is to investigate the effect of TR-based exercise training on respiratory muscle strength, cough capacity, balance and walking parameters in PD. Forty-four patients with a diagnosis of idiopathic PH, 1-3 according to the Modified Hoehn-Yahr Staging, were included in the study. Patients with PD were randomly assigned to two groups, Online (n=22) and Offline (n=22). Patients in both groups participated in a TR-based exercise program for 45-60 minutes a day, 3 days a week, for 6 weeks. Participants were evaluated before and after treatment. Evaluation of the clinical severity of the disease with the Unified Parkinson's Movement Rating Scale (UPDRS), respiratory muscle strength (Maximal inspiratory pressure (MIP) and Maximal expiratory pressure (MEP)), with the portable Carefusion Micro RPM device, peak cough flow rate, (PCFR) Peak Flow Meter (The Mini-Wright Standard, Cartel Business Estate, Edinburgh Way, Harlow). In addition, patients' balance parameters were evaluated with the Timed Up and Go Test (TUG) and Tinetti Balance and Walk Test (TGBA), gait parameters were evaluated with cadence and 10-meter Walk Test (10 mYT), and their activity and functional status were evaluated by Parkinson's Activity Scale (PAS). In the pre-treatment evaluation, the groups were statistically similar in terms of demographic and clinical characteristics (p>0.05). After the treatment, statistically significant improvements were found in both groups in terms of UPDRS, TUG, TGBA, 10 mWT, cadence and PAS values compared to before treatment (p>0.05). In the comparison of the differences obtained after the treatment, in the Online exercise group compared to the Offline exercise group, UPDRS (p=0.01), MIP (p=0.01), MEP (p=0.01), PCFR (p=0.01), TUG (p=0.01), TGBA (p=0.03), 10 mWT (p=0.01), cadence (p=0.01), and PAS (p=0.01), statistically significant improvement was observed. As a result of our study, it was concluded that the exercises applied with the online method are more effective. In our study, TR was found to be effective, safe and applicable on respiratory, balance and gait parameters in mild to moderate PD.