Toraks cerrahisi sonrası uygulanan fizyoterapi ve rehabilitasyonun etkinliğini arttırmada transkutanöz elektrik sinir stimülasyonunun rolü
The role of transcutaneous electrical nerve stimulation in enhancing the effectiveness of physiotherapy and rehabilitation after thoracic surgery
  1. Tez No: 302699
  2. Yazar: AYSEL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA NİLGÜN GÜRSES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmanın amacı toraks cerrahisi sonrası fizyoterapi ve rehabilitasyon yaklaşımlarının etkinliğini arttırmada TENS uygulamasının rolünü araştırmaktır.İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda lobektomi uygulanan, çalışmaya alınma kriterlerine uyan 60 hasta çalışmaya alındı. Preoperatif hasta eğitimi verildi ve gruplar randomize olarak çalışma grubu; fizyoterapi ve rehabilitasyon +TENS grubu ve kontrol grubu; fizyoterapi ve rehabilitasyon grubuna ayrıldı.Operasyon sırasında rutin analjezi protokolü uygulandı. Çalışma programı iki gruba da 5 gün süreyle günde 2 kez uygulandı. TENS uygulaması insizyon alanının her iki tarafına fizyoterapi ve rehabilitasyon programı öncesi 30 dakika süreyle yapıldı. Hastalar preoperatif, postoperatif 2. gün ve postoperatif 5. gün değerlendirildi. Değerlendirmede solunum fonksiyon testleri (SFT), tepe öksürük akımı (TÖA), oksijen satürasyonu (SaO2) ölçümü, dispne ve ağrı skalaları ile altı dakika yürüme testi (6 DYT) kullanıldı.Grupların postoperatif dönem tedavi öncesi ağrı, dispne, SaO2, SFT, TÖA değerleri benzerdi. Tedavi sonrası çalışma grubunda erken dönemde istirahat, inspirasyon ve öksürme esnasındaki ağrı, istirahat ve efor dispnesi daha fazla azaldı, TÖA ve 6 DYT mesafesi arttı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim of the study is to investigate the role of applying TENS on enhancing effectiveness of physiotherapy and rehabilitation approaches after thoracic surgery.60 patients who meet the study inclusion criteria and underwent lobectomy in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, and Department of Thoracic Surgery were included to the study. Preoperatively patient education was performed and groups were randomly distributed into study group; physiotherapy and rehabilitation + TENS group and control group; physiotherapy and rehabilitation group.The routine analgesia protocol was performed during the operation. The study protocol was applied to both groups two times a day for five days. TENS application was performed for 30 minutes on both sides of the incision area before the physiotherapy and rehabilitation programs. Patients were evaluated preoperatively and postoperatively at second and fifth days. In the evaluation, pulmonary function tests (PFT), peak cough flow (PCF), oxygen saturation (SaO2) measurement, dyspnea and pain scales, and the six-minute walk test (6 MWT) were used.The pain, dyspnea, SaO2, RFT and PCF values of groups were similar before treatment in postoperative period, Decrease of pain on rest, during inspiration and coughing, exertion and rest dyspnea and increase of PCF and 6-MWT distance (p0.05).