Bilier obstrüksiyonlarda metalik endoprotezlerin perkütan transhepatik yerleştirilmesi
  1. Tez No: 30273
  2. Yazar: MELİK ALTIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET G.Ü.T.F. Radyodiagnostik A.B.D. 'da bilier obstrüksiyon etiolojisini aydınlatmak amacıyla PTK yapılan 86 olgudan 16'sında PBD uygulanmış ve bu olgulardan 10'una perkütan transhepatik bilier metal endoprotez implantasyonu amacıyla girişim uygulanmıştır. Girişim uygulanan olgularda bilier obstrüksiyon nedeni; 3 olgu koianjiokarsinom, 3 olgu pankreas başı tm., 2 olgu mide karsinomu metastazı, 1 olgu akciğer karsinomu metastazı ve 1 olguda benign koledok altjucu striktürü olarak belirlenmiştir. Basan ile stent yerleştirilebilen 9 olguya birer adet olmak üzere 8 veya 10 mm. çapında 51-85 mm. uzunluğunda 9 adet stent yerleştirilmiş, tüm olgularda PTK, PBD ve endoprotez implantasyonu ssrasmda kompiikasyonla karşılaşılmamış olup mide Ca. metastaz! nedeniyle tıkanma sariliği gelişen bir olguda stent serbestleştirilememiştir. Benign striktürlü olguda 3 ay sonra parsiyei stent obstrüksiyonu nedeniyle sanlık gelişmiştir. Malign nedenli bilier obstrüksiyon nedeniyle stent yerleştirilen 8 olgudan altısı 1-10 ay içerisinde primer hastalık nedeniyle kaybedilmiş bu süre içinde sanlık ve obstrüksiyona bağlı karaciğer yetmezliği gelişmemiştir. Diğer iki olgu 3-6 ay kontrollerinde semptomsuz olarak değerlendirilmişlerdir, Bulgularımız özellikle malign nedenli tıkanma sarılıklarında perkütan transhepatik bilier metal endoprotez implantasyonunun palyatif tedavide güvenli ve etkin bir yöntem olduğu doğrultusundadır. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sixteen Percutaneous Biliary Drainage {PBDj procedures were performed, following Percutaneous Transhepatic Cholangiography [PTC] of 66 patients with biliary obstruction, in the Department of Radiodiagnostics, School of Medicine, Gazi University. In ten of these patients, percutaneous transhepatic metaiiic biliary endoprosthesis implantation were performed for the pailitation of biliary obstruction. The etiology of the biliary obstruction was cholangiocarsinoma in 3 cases, pancreatic carsinoma in 3 cases, metastasis of gastric carsinoma in 2 cases, metastasis of iung carsinoma in one case and benign stricture in another case. One stent was piaced for each patient. Stent diameters were 8 or 10 mm. and lengths were between 51-85 mm. In one patient with gastric carsinoma endoprothesis could not be expanded because of the extensive tumor mass. In ail other 9 cases successful stent placement was performed without any complication. Six patients died 1-10 months after stent placement because of the natural course of the extensive disease without jaundice. One patient with benign benign stricture developed reccurent jaundice 3 months after stent placement and operated. Two patients were alive without jaundice 3 and 6 months after stent placement. We can state that percutaneous transhepatic metallic biiiary stent placement in patients with malignant biliary obstruction is a safe and effective procedure. 73