Otonom tiroid nodüllerinin ultrasonografi kılavuzluğunda perkütan etanol enjeksiyonu ile tedavisi
  1. Tez No: 30272
  2. Yazar: HAKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Ultrasonografi kılavuzluğunda perkütan etanol enjeksiyonu, pek çok benign ve malign patolojilerin tedavisinde cerrahi tedaviye alternatif oiarak yıllar boyunca başarı ile kullanılan yararlı, güvenli ve maliyeti düşük bir tedavi yöntemidir. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı Ultrasonografi Ünitesi'nde Ocak 1992-Âralık 1 992 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiiiye Anabilim Dalı Endokrinoloji Bölümü tarafından fizik muayene, klinik bulgular, hormon değerleri ve sintigrafik bul gulara göre otonom tiroid nodülü tanısı konulan 11 olguya tedavi amacı ile ultrasonografi kılavuzluğunda perkütan etanol enjeksiyonu uyguladık. Nodul volümüne bağlı olarak (0.5 cc/mf) 0.5-9 mi. etanol (%96'lık etil alkol), haftada 1 -2 defa olmak üzere toplam 4-8 defa 7.5 MHz lineer-array transdüser eşliğinde 22 gauge Chiba iğnesi ile nodul içine enjekte edildi. Tedaviler sonrasındaki 1-11 aylık (ort. 7 ay) kontrollerde hastaların semptomlarının kaybolduğunu ve hormon düzeylerinin normal seviyelerde olduğunu, sintigrafi ile tedavi öncesinde baskılanmış olan normal tiroid dokusunun fonksiyon kazandığını belirledik. Ultrasonografik kontrollerde ise nodul voiümünde küçülme ve iç yapılarında değişiklikler saptandı. Tedaviler sırasında veya sonrasında belirgin komplikasyon gözlenmedi. Sonuçlarımız ve literatür bilgileri doğrultusunda perkütan etanol enjeksiyonunun otonom tiroid nodülierinin tedavisinde diğer abiatif tedavi yöntemleri ile karşılaştırıldığında seçilebilecek alternatif bir tedavi yöntemi olduğunu düşünmekteyiz. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ultrasonographicaily guided percutaneous ethanol injection is a useful, safe and inexpensive procedure which is being used for treating a number of benign and malig nant conditions and it is regarded as an alternative to the surgical procedures. This study was carried out in the Ultrasonography Unit of the Radiodiagnosis Department of Gazi University Medical School. The patients were referred to our department by En docrinology and Internal Medicine Departments, between January 1 992-December 1992. 11 patients who were Included in our study were diagnosed as autonomous thyroid nodule by the help of physical examination, clinical manifestations, hormonal evaluations and sintigraphic investigations. We treated these patients with percutaneous ethano injection which was guided by ultrasonography. The amount of the ethanol used, was between 0.5-9 mi and it was related to the voiume of the nodule (0.5 cc/mi). By using a 7.5 MHz linear array transducer and 22 gauge Chlba needle ethanol injection was repeated 1 to 2 times a week and a total of 4-8 times. After the therapy 1 -1 1 month (mean 7 months) controls revealed that the symptoms disappeared and hormons returned to normal levels. By the help of sintigraphy we saw that the normal thyroid tis sue which was suppressed before the therapy regained its normal function. When we performed ultrasonographic controls we evaluated that the voiume of the nodule got smaller and there were changes in the internal structures. We did not report any com plications during or after the procedure. We think that percutaneous ethanol injection can be used as an alternative ablative technique for the treatment of autonomous thyroid nodules. 55