Türkiye'de yazılı basında bilim haberlerindeki milliyetçi söylem
Nationalist discourse in the science news in press of the Turkey
- Tez No: 302731
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmayla Türkiye'de yazılı basındaki bilim haberlerinde milliyetçi söylemin olup olmadığı, var ise bu milliyetçi söylemin nasıl ve ne üzerinden kurulduğu ve bu söylemi oluşturan öğe, bileşen, tanım, figür ve temaların ne olduğu saptanmaya çalışılmaktadır. Dolayısıyla bilim haberciliği, milliyetçilik ve bilim haberlerinde milliyetçi söylemlerin analizi bu çalışmanın ana eksenlerini oluşturmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde, bilim iletişimi ya da bilim haberciliği kavramı, bilim haberciliğinin dünyadaki ve Türkiye'deki tarihsel gelişimine ve durumuna bakılmaktadır.İkinci bölümde, öncelikle milliyetçilik kavramı ve millet olmanın ne olduğu betimlenmektedir. İkinci olarak milliyetçiliğin tarihsel gelişimine bakılmaktadır. Bu amaçla milliyetçiliğin dünyada ortaya çıkış süreci, Türkiye'de milliyetçiliğin tarihsel çizgisi, 1980 sonrası Türkiye'de milliyetçi ideoloji ve söylemin durumu ve milliyetçi söylemin unsurları incelenmektedir.Üçüncü ve son bölümde, milliyetçi söylem içeren bilim haberleri söylem analizine ve içerik analizine tabi tutulmaktadır. Söylem analizi bulguları milliyetçi söylemin yapılanması alt başlığında değerlendirilmektedir. İçerik analizi verileri milliyetçi söylemin oransal olarak karşılaştırılması alt başlığında değerlendirilmektedir. Son olarak tüm analiz bulguları değerlendirilmektedir.Sonuç bölümünde ise, bilim haberciliği, milliyetçilik ve Türkiye'de yazılı basında bilim haberlerindeki milliyetçi söylemin durumu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, we have tried to determine whether there was any nationalist discourse in the science news of the Turkish press; if so, how and upon what that discourse was established and what were the elements, components, definitions, figures and themes that were constituting it. Thus, science journalism, nationalism and the analysis of the nationalist rhetoric in science news are the main axes of this study.In the first section, science communication or the concept of science journalism as well as its historical development and its current state in the world and in Turkey are examined.In the second section, we primarily describe the concept of nationalism and what it is to be a nation. Secondly, the historical development of nationalism is observed. To do so, we analyze the process of emergence of nationalism in the world, the historical evolution of nationalism in Turkey, the state of nationalist ideology in the context of post-80s Turkey and finally, the elements of nationalist discourse.In the third and last section, science news that contain a nationalist rhetoric are subject to a discourse analysis together with a content analysis. The findings of the discourse analysis are evaluated under the subsection on the structuring of nationalist discourse. As for the data of content analysis, they are treated in the subsection on the proportional comparison of the nationalist discourse.In the section of the conclusion, science journalism, nationalism, the situation of nationalist discourse in the science news of the Turkish press are evaluated.