Ana Maria Matute'nin Tacirler üçlemesinde iç savaş ve kadın
La querra civil Española y la mujer en la trilogía de Los Mercaderes de Ana María Matute
- Tez No: 302730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İspanyol Edebiyatı´nın önde gelen yazarlarından birisi olan Ana María Matute eserleri ve kazandığı ödüllerle İspanyol Edebiyatı´nı takip edenlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Seksenbeş yaşında olan yazarın eserleri, günümüz edebiyat okurları tarafından halen büyük bir beğeniyle okunmaktadır.Ana María Matute´nin bahsettiği konuların başında iç savaş gelir. Savaş kendisiyle birlikte ölümü, nefreti, kini ve şiddeti getirmiştir. Savaş travması yüzünden çalınmış bir çocukluk, savaşın psikolojik sonuçları, bir çocuğun zihnindeki savaş sonrası dönem ve savaş tarafından damgalanmış bir gençlik, yazarın ilk eserlerine yansıdığını görürüz. ?Los Abel? (1948), ?Fiesta al noroeste? (1953), ?Pequeño Teatro? (1954), ?Los Hijos Muertos? (1958) ve ?Los soldados lloran de noche? (1964) gibi eserlerinde neorrealist özellikler gözlemlenir.Yazarın ele aldığı diğer bir konu ise kadındır. Savaş döneminde toplum tarafından hor görülen kadın savaş sonrasında da kötü muameleye maruz kaldığını görürüz. Erkek egemen bir toplumda yaşama mücadelesi veren kadın farklı karakterlerdeki kadın kahramanlar tarafından eserlere yansıtılmıştır.Bunların yanı sıra yazarın içini kemiren boşluk duygusu ve hiçbir yere ait olmama hissini eserlerindeki yarattığı karakterlerde de görürüz. Değişik karakterleri ele alan yazarın bu özelliği göze çarpar.Hayattan kaçış, hayalkırıklığı, ölüm ve toplumsal eleştiri gibi çeşitli konularını bizlere aktaran Matute yazın hayatına İspanya´da devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Ana María Matute is one of the leading writers of Spanish Literature and her work has managed to attract the attention of those who follow Spanish Literature. The works of Matute, who is 85 years old, are still a great read with admiration for her readers of contemporary literature.The issue,which is mentioned by Ana María Matute, at the beginning of the income is civil war. War with him in death, hatred and violence has brought. Because of a stolen childhood from war trauma, the psychological consequences of war, the post-war period in the mind of a child and a youth stamped by the war, we see reflected in the author's first works.In her novels like;?Los Abel? (1948), ?Fiesta al noroeste? (1953), ?Pequeño Teatro? (1954), ?Los Hijos Muertos? (1958) and ?Los soldados lloran de noche? (1964) we can observe neorrealist features.Another issue addressed in the author is woman. The woman, who is underestimated by the society during the war period, also exposures bad treatments after the war. Woman who struggles to live in a society dominated by men in different caracters of heroinas are reflected in the works.In addition, the author inside the gnawing sense of emptiness created by the characters in her work and also see the sense of not belonging anywhere. Dealing with different characters, this property of the author stands out.Matute, whose life in Spain continues, transmit to us with her works, escape from life, disappointment, death and various issues such as social criticism.