Ülke imajı ve marka imajı etkilerinin değerlendirilmesi ve satın alma kararı üzerindeki etkileri
Evaluation of countryimage and brand image effects on purchase decision
  1. Tez No: 302747
  2. Yazar: SEMRA NEŞE ASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tüketicilerin satın alma kararı vermelerinde ülke imajı ve marka imajı çok önemli bir rol oynamaktadır. Son on yılda, teknolojinin geliştirilmesi ve iletişimin iyileştirilmesiyle birlikte, şirketler küresel pazarları daha çok takip etmektedirler. Şirketler, düşük ücretler ve diğer maliyetlerden yararlanmak için üretim ya da montaj yerlerini gelişmekte olan ülkelere taşımaktadırlar. Bunu yaparken, marka imajının zarar görmemesi, pazarlamacılar için büyük bir öneme sahiptir.Bu çalışmanın amacı, ülke imajının ve marka imajının satın alma kararı üzerindeki etkilerini göstermektedir. Bu çerçevede, 300 öğrencinin Japonya, Güney Kore ve Türkiye ile ilgili algılamaları, Sony, Samsung ve Casper ile ilgili marka imajı algıları, kalite algıları, markaya yönelik tutumları, ilgilenimi ve satın alma kararı üzerindeki etkiler araştırılmıştır.Üretim ülkesine atıf yapmadan sadece menşe ülkeleri ile ilgili algılar araştırılmıştır. İstatistiksel analizlerlerin sonucu, tüketicilerin Japonya ülke imajını, Güney Kore ve Türkiye imajına kıyasla ve Sony Marka imajını, Samsung ve Casper marka imajlarına kıyasla daha iyi değerlendirildiğini ortaya çıkarmıştır.Sonuçlar, tüketicilerin tutum ve satın alma kararı üzerinde marka imajının ülke imajından daha önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Country image and brand image play an important role in consumers purchase decision. In the past decade, with advancing technology and improving communications, companies have pursued global markets more than previously. In order to take advantages of lower wage rates and other operating costs, companies are moving their manufacturing or assembling activities to developing countries. For this reason, is very important for marketers to prevent alteration of brand image.The purpose of this study is to show the effects of country image and brand image on purchase decision. In this context, it has been investigated the perceptions of 300 students about country images of Japan, South Korea and Turkey, brand images perceptions, quality perceptions, attitudes and involvement of Sony, Samsung and Casper and the effects on purchase decision.Without reference to his country of production, it has been investigated only perceptions about countries of origin. The results of statistical analysis indicate that consumers evaluate Japan Country image better compared with South Korea and Turkey country images and Sony brand image better compared with Samsung and Casper brand images.The results indicate that the effect of brand image is more important than country of image on evaluating attitudes and purchase decision of consumers.