Zincirleme suç
Successive offence
  1. Tez No: 302748
  2. Yazar: SİNEM USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Ceza hukukunda kaideyi oluşturan gerçek içtimanın istisnai hallerinden suçların içtimaı içinde yer alan zincirleme suçun konu edinildiği bu tez üç ana bölümden ve genel değerlendirme ve eleştirilerin yer aldığı sonuç kısmından oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde zincirleme suçun suçların içtimaı kategorisinde yeri, bu bağlamda fiil ve suç tekliği-çokluğu sorunsalı, kurumun tarihsel gelişimi, Türk hukukunda ve karşılaştırmalı hukuk düzenlenişi, hukuki niteliği ve diğer bazı kurumlarla karşılaştırmasına yer verilmektedir. Devam eden ikinci bölümde çalışma konusu zincirleme suçun şartları ele alınmaktadır. Kanun sistematiğine uygun olarak öncelikle zincirleme suçun temel şekli ardından aynı neviden fikri içtima olarak anılan ikinci şekli değerlendirilmekte, bu kapsamda doktrinde ileri sürülen görüşlere ve uygulamada oluşan güncel Yargıtay kararlarına atıflar yapılmaktadır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde zincirleme suça bağlanan hukuki sonuçlar ve bu arada af, zamanaşımı, şikayet, suçun işlendiği yer ve zaman, kesin hüküm etkileri, görevli mahkeme gibi hususlar ayrı başlıklar halinde incelenmektedir.Tezde ele alınan fikirlerin ve değerlendirmelerin etraflı bir özetine yer verilen çalışmanın sonuç kısmında zincirleme suçun doktrin ve yargı pratiğindeki önemli konumuna işaret edilmektedir. Bu bağlamda mülga ceza kanunundaki düzenlemeden farklılaşan yönleri ve bir yandan daralan bir yandan genişleyen uygulama alanı ile zincirleme suçun maddi ceza hukukundaki değeri ortaya konmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, the subject of which is successive crime, constituting one of exceptional conditions of mixed offences, constituting penal code, consists of three main sections and a general evaluation and a conclusion section.In the first part of the study, the place of successive offence, in the category of mixed offences, problem of action and single-multiple crime within this context, historical development of the institution, legal arrangement in Turkish Law and comparative law, legal characteristic, and its comparison with some other institutions are discussed. In the following section, the conditions of successive crime, which is the main subject, is examined. In accordance with legal systematic, the basic form of successive crime, and then its secondary form, which is called intellectual hearing, is evaluated, and in this context, current Supreme Court decisions in implementation and also views proposed in doctrine are referred to. In the third and final section, subjects such as legal outcomes attributed to successive crime, and also amnesty, lapse of time, complaint, place and time of crime, effects of final verdict, jurisdiction court are studied under different headings.In the conclusion part of the study, there is a comprehensive summary in which the ideas and evaluations that were discussed in this thesis, and the importance of successive crime in doctrine and judicial practice is emphasized. Within this context, the value of successive crime in capital penal code, with its changing aspects in penal code and implementation area, is tried to be shown.