Türkiyede dindar kadın edebiyatı: Beden ve terbiye
Pious womens literature in Turkey: Body and discipline
  1. Tez No: 302760
  2. Yazar: ELİFHAN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Karşılaştırmalı Edebiyat, Siyasal Bilimler, Religion, Comparative Literature, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 417
Özet
Tez beden terbiyesinin siyasal beden-toplumu yaratma konusunda etkin bir araç olduğunu varsayar. Bu ana teze bağlı olarak beden terbiyesinin hem Türkiye Cumhuriyet'in kurucu döneminde hem de İslamcılık ideolojisinin kendisini göstermesinde önemli olduğunu iddia eder. Tez temel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde modernliğin beden anlayışı, siyasal beden ve kadın bedeni arasındaki metaforik ilişki analiz edilerek ortaya konulmuştur. İkinci bölümde İslamcı gelenekten gelen dindar kadın yazarların edebiyatında İslami siyasal beden, cemaatin kurulmasında beden terbiyesinin kullanılmasına ilişkin gerilimler ele alınmıştır. Dindar kadınlar Türkiye'deki İslami geleneğin aile ve kadın ilmihallerinde tekrar eden ezber dilden çok daha ayrıntılı bir terbiye dili kullanırlar ve kadınları hedef alırlar. Ayrıca modernliğin bilgisine sahip olarak modernliği tecrübe eden kadınlar olmalarının daha etkin bir ahlak dili kurulmasında etkili olduğunu söylemek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation highlights the constitutive role of discipline of body that aims to totality of soul and body in to creation of a body politic. In relation to this assume; my assertion is that discipline of body has very central role of establisment of modernity, republic (of Turkey) and also revealment of Islamism as a ideology. This dissertation is consist of two chapters. In first chapter, ı try to present to body concept of modernity by means of analysing of political and metaphorical connection of female body and body politic. Second chapter aims to analyize to capability of rhetoric of Turkish religious women literature in to establisment of a islamic body politic-cemaat. Turkish religious women use more detailed language of discipline of body and this language adresses to pious women. They are also more effective on establisment of a Islamic morality because of their intellect status