Şirket birleşmelerinde verginin rolü ve bir örnek uygulama
The role of mergers and a sample application of the tax
- Tez No: 302765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Küreselleşmenin tüm dünyayı etkisi altına aldığı ve etkilerini hızla göstermeye devam etmesiyle ekonomik alanda Türkiye'de ve diğer ülkelerde birçok yeni düzenlemeler gündeme gelmiştir. Mal ve hizmet üretiminin tüketiciye odaklı olması, şirketlerin farklı gruplardaki tüketicilerin sınırsız istek ve ihtiyaçlarını karşılamadaki rekabetlerinin artması sonucunda büyümenin yollarını arayan ve büyümeyi gerçekleştirdikçe sınırlarını daha da genişletmek isteyen şirketlerin oluşmasına olanak vermiştir. İşletmelerin dünyadaki rekabete ayak uydurabilmeleri ve varlıklarını sürdürebilmeleri için oluşturdukları büyüme stratejileri sonucunda da birleşmelerin ön plana çıktığı göze çarpmaktadır.Şirketlerin büyüme amaçlarını gerçekleştirmelerinde birleşme yönteminin kullanılmasının birçok finansal ve ekonomik nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler arasında ise vergi avantajlarından yararlanmak şirketler açısından önemli bir yere sahiptir. Özellikle birleşmelerin uluslararası boyut kazanmasıyla birlikte devletlerin birleşmeler konusundaki hukuki düzenlemelerine ek olarak birleşmelere getirilen vergi teşvikleri de vergi avantajı sağlamak adına şirket birleşmelerinin gerçekleştirilmesini daha da cazip hale getirmiştir. Gerçekleştirilen bu teşviklerin yanı sıra piyasalardaki hâkim durumu engellemek adına her devlet kendine en uygun, ekonomilerinde denge sağlayıcı uygulamaları hayata geçirebilmek için ayrıca çalışmalar da yapmıştır.Şirket birleşmeleri konusundaki tüm bu gelişmeler sonucunda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hukuki düzenlemeler yapılmıştır ve yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the present day, which the whole world is under influence of globalization and its effects are continueing fastly, many new regulations have been noted in Turkey and other countries in economic sphere. Production of goods and services have been focused on consumers and it allows companies, which looking for the ways to grow and to expand their limits even further, to develop as a result of increasing of the competition between companies to meet the unlimited desires of consumers from different groups. In recent years mergers seem to come to fore as a result of the growth strategies created by the companies to keep up with the competition in the world and to continue their existence.There are many financial and economic reasons for using the merger method of companies to achieve their growth objectives. The primary one of these reasons is insufficient to utilize the tax advantages. Especially, with the value of mergers has gained an international dimention, states made new regulations about mergers to balance the competition in the markets because of the tax incentives become attractive. As well as each state has worked to implement the applications, which are balance provider in their economies and the best fit for themselves, not only in order to make mergers attractive with tax incentives, but also to obstruct the determinant situation in the markets.As a result of these developments on mergers, legal arrangements were made in Turkey as well as all over the world and these arrangements are still continueing.