OECD üyesi AB ülkelerinin sağlık ekonomisi yönünden karşılaştırılması
Comparison of OECD member EU countries in terms of health economics
  1. Tez No: 302793
  2. Yazar: ZERRİN DÜRRÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sağlık ekonomisi, ekonominin bir alt dalı olup günümüzde gittikçe önemi artan bir alandır. Ekonominin alt dalı olması sağlık hizmetlerinin iktisadiliği yönünü ortaya çıkarmaktadır. Bu çerçevede dünya sağlık harcamaları da sağlık ekonomisi göstergeleri çizgisinde şekillendirilmektedir. Sağlık harcamalarının yanı sıra finansman kaynakları ve yöntemleri de ülkelerin öncelikli konuları arasında yer almaktadır.Bu çalışmada yüksek gelir grubuna dahil OECD Üyesi AB Ülkeleri'nde sağlık düzeyi etkinliği demografik, hastane ve ekonomik gösterge bağlamında ele alınmıştır. Grup üyesi olmayan ve en yüksek sağlık harcaması yapan ABD ayrıca Türkiye de grup içerisinde değerlendirilmiş, sağlık harcamalarını arttıran nedenler tablolardaki rakamlar aracılığıyla raporlarla desteklenmiştir. Nitekim sağlık harcamalarında kamuya ve özel sektöre ayrılan paylar ülkenin benimsediği sağlık sistemini belirlemeye yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte sağlık ekonomisinin temel konularından biri olan sağlık sistemi modelleri ve genel işleyiş mekanizması üzerinden ülkeden ülkeye değişen çeşitli sınıflandırmalar yapılmıştır. Grup ülkeler içerisinde sağlık finansman sistemlerine adını veren Bismarck, Beveridge, Özel Sigorta gibi belirgin modeller ülke temsilinde ayrı ayrı incelenmiş, hizmet sunumu ve ağırlıklı finansman şekillerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health economics is a sub-branch of the economy and a field of which importance is increasing nowadays. Since it is a sub-branch of the economy it reveals the economical aspect of health services. In this context, the world health care spendings are being shaped along the line of health economy indicators. Besides health expenditures financing sources and methods are also among the prior issues of the countries.In this research in OECD Member Countries of EU, including high-income group, effectiveness of health status is discussed in terms of demographic, hospital and economical indicators. The USA who is the member of the group and makes the highest health expenditure, Turkey is also within the group and factors that increase health spending are supported by the figures in tables. Besides, the shares of health care expenditures allocated to the public and private sector help to determine health care system of the countries. In addition, through health system models which is one of the key issue of health economics and through general functioning system have been classified changing from country to country. Bismarck, Beveridge, Private Insurance models are examined on the significant representation of the country separately, service delivery and financing types are mainly included.