Yeni kurumsal kuram çerçevesinde elektronik ticaretin benimsenmesi üzerinde etkili olan faktörler
The factors which affect on the adoption of electronic commerce within the framework of new institutional theory
  1. Tez No: 302792
  2. Yazar: OSMAN SERACEDDİN SESLİOKUYUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLATİF ÇEVİKER, YRD. DOÇ. DR. HANİFİ MURAT MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Geleneksel iş yapma biçimlerinin yerini hızlı bir şekilde internet tabanlı elektronik ticarete bıraktığı günümüz dünyasında firmaların; en azından mevcut rekabet güçlerini korumak adına içinde bulundukları çevrede meydana gelen sosyal, ekonomik, kültürel, teknolojik vb. birçok değişime ayak uydurmaları gerekmektedir. Dünya genelinde ve özellikle Türkiye gibi gelişen ekonomilerde kullanıcı sayısını yüksek bir ivmeyle arttıran elektronik ticaret süreçlerinin benimsenmesi üzerinde etkili olan faktörlerin ortaya çıkarılması bu sürece ilişkin fayda ve maliyetlerin daha iyi anlaşılması açısından önem teşkil etmektedir. Elektronik ticaret gibi yeniliklerin benimsenmesi üzerine yapılan çalışmalarda kullanılan birçok teori bireysel düzeyde benimsemeyi incelemektedir. Yeni kurumsal teori ise bu yeniliklerin benimsenmesi üzerinde etkili olan faktörleri, firmanın içinde bulunduğu kurumsal çevreyi ele alarak incelemektedir. Yeni kurumsal teori firmanın faaliyet gösterdiği kurumsal çevrede ortaya çıkan ve firmaların birbirleriyle eşbiçimli (izomorfik) hale gelmesine neden olan zorlayıcı, taklitçi ve normatif baskı mekanizmalarının benimseme üzerinde etkili olduğuna ilişkin farklı bir bakış açısı getirmektedir. Çalışmada yeni kurumsal teori bağlamında ele alınan ve elektronik ticaretin benimsenmesi üzerinde etkili olduğu düşünülen faktörleri incelemek üzere Gaziantep'te faaliyet gösteren firmalarla yapılan anket çalışması sonucu elde edilen veriler kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 18.0 yazılımı aracılığıyla ?Bağımsız İki Grup T-testi? ve ?Çok Değişkenli Regresyon Analizi? yapılarak değerlendirilmiştir. Analizler sonucu ulaşılan bulgular; eşbiçimli baskıların elektronik ticaretin benimsenmesi üzerinde kullanım şekli ve benimseme düzeyine göre farklı etkilerinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today?s world which traditional trade rapidly gives place to internet-based electronic commerce; it is essential for firms to keep up with many changes occurring in the environment such as social, economic, cultural, and technological and so on. It is important to reveal the factors impacting on adoption of electronic commerce processes which increase with a high level of acceleration the number of users around the world and especially in developing economies such as Turkey because of a better understanding of benefits and costs of this process. Many theories which used in studies conducted on the adoption of innovation processes such as electronic commerce examine the individual level adoption. New institutional theory examines factors impacting on the adoption of these innovations by addressing institutional environment within the company is located. New Institutional Theory brings a different perspective that coercive, mimetic and normative pressure mechanism emerging the firm's institutional environment in which it operates and causing make isomorphousfirms with each other is effective on adoption. In study, it is used the data obtained as a result of the survey applying companies operating in Gaziantep to examine factors thatdiscussed in the context of new institutional theory and are thought to be effective on the adoption of electronic commerce. The data obtained from survey evaluated by making ?Independent Two-Group T-test“ and ”Multiple Regression Analysis" by means of SPSS 18.0 software. As a result of analysis, it is reached that isomorphic pressures show different impacts on the adoption of electronic commerce according to the usage and the level of adoption.