Sigorta acentesi
Insurance agent
- Tez No: 302814
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR ULUĞ CİCİM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sigorta acentesinin genel tanımı, belirli bir yer veya bölgede sürekli olarak sigorta şirketleri nam ve hesabına aracılık faaliyetinde bulunan veya bunları sigorta şirketi adına yapmayı meslek edinen bağımsız bir tacir yardımcısıdır.Sigorta acenteliği sözleşmesi, sigorta şirketleri ve sigorta acenteleri arasında karşılıklı hak ve borçları doğuran hukuki bir sözleşmedir. Sigorta acenteliği yapacak gerçek ve tüzel kişilerde aranılan nitelikler Sigorta Acenteliği Yönetmeliğinde düzenlenmiştir. Yönetmelikte sayılan şartlara haiz olan sigorta acenteleri uygunluk belgesi alıp, Müsteşarlıkça yapılacak değerlendirme sonucu durumu uygun görünenler Levhaya kaydedilmek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bildirilir. Böylelikle sigorta acentesi, acentelik faaliyetinde bulunabilecektir.Sigorta acenteliği sözleşmesi eksik iki tarafa borç yükleyen bir sözleşme olup, sözleşmenin yapısı kendine özgü (sui generis), sürekli bir iş görme sözleşmesidir. Sigorta acentesinin, sigorta şirketini (sigortacı) temsil yetkisi, hakları, yükümlülüklerinin önemli bir bölümü ve sigorta acenteliğinin sona ermesi SK ve de SAY' nde düzenlenmemiştir. Bu nedenle, TTK' nun ilgili hükümleri sigorta acentelerinin yapısına uygun düştüğü ölçüde uygulanacaktır.Çalışmanın ?Giriş? ve ?Sonuç? kısmı hariç toplam üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ?Sigorta Acentesinin Genel Özellikleri? , ikinci bölümde, ?Sigorta Acentesinin Görevleri ve Yetkileri? , son olarak üçüncü bölümde ise ?Sigorta Acenteliğinin Sona Ermesi ? düzenlenmiştir.Çalışmanın özellikle ikinci bölümünde hem 6102 sayılı Yeni Ticaret Kanunu ile 6762 sayılı Eski Ticaret Kanunu karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.?
Özet (Çeviri)
General meaning of insurance agents is an independence merchandiser conducive, brokering underwritten or acting as a contracting body in behalf and account of insurance companies permanently in a certain area and/or region.Insurance agency contract is a judicial contract about bilateral rights and responsibilities between insurance companies and insurance agents. The required conditions of natural and legal entity involving in this business are prepared in Insurance Agency Regulation. The insurance agents, that met the required conditions in the regulation, are received the conformity certificate and declared to the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey to be registered into Signboard which includes the accepted agents after the evaluation by Undersecretary. In this manner, those entities could act as an insurance agent.The insurance agency contract, due to its nature, is a unique (sui generis) permanent functional contract that imposes debt to both absent sides. The significant portion of the representation power for insurance company, rights and liabilities of insurance agent and the termination of insurance agency have not been regulated through the insurance law and the regulation of insurance agency. Therefore, the relevant provisions of the trade law are going to be applied as long as it is appropriate to the structure of insurance agents.This study is constructed as three parts excluding ?Introduction? and ?Conclusion?. It is organized as ?The General Properties of Insurance Agents?, ?The Responsibilities and Authorities of Insurance Agents? and ?The Termination of Insurance Agency? at these three parts, respectively.The New Trade Law numbered 6102 and its comparison with Old Trade Law numbered 6762 are especially covered at the second part of this study.