Kişiler üzerindeki sigorta bilincinin anket yoluyla analizi
The analysis of insurance awareness of individuals via questionnaire
- Tez No: 388981
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇİL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Sigortacılık, Econometrics, Insurance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İktisadi süreç içinde hizmet sektörlerinin en önemlilerinden olan sigortacılık sektörü, önemli bir tasarruf ve vergi kaynağı bu bağlamda, sosyo-ekonomik çöküntü önleyicisi ve sosyal refah düzeyinin arttırıcısı olarak devamlı gelişme göstermektedir. Küreselleşme sürecinin çok yoğun olarak yaşandığı günümüzde, uluslararası iktisadi ilişkileri ve ticareti genişletici bir etken olarak da sigortacılık sektörü Türkiye'de üzerinde önemle durulması gereken bir sektördür.Sigortacılık sektörüne olan bilincin ne düzeyde olduğunu araştırmak amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma ışığında elde edilen bulgular, erkekler kadınlara göre, 18-24 yaş kişiler diğer yaş grubundakilere göre, bekâr olanlar evli olanlara göre daha fazla sağlık sigortası yaptırmaktadır. Kadınlar erkeklere göre ve 18-24 yaş ve 55 yaş üstü kişiler diğer yaş grubundakilere göre daha fazla geleceğini güvence altına almaktadır. Ankete katılan kişilerin sağlık sigortalarını sigorta acentesinde yaptığı, bu acenteyi seçerken marka güvenirliğini dikkate aldığı, sigortalarından şikâyetçi olmadığı, şikâyetçi olanların en çok acente hizmetlerinden memnun olmadığı, sigorta şirketleri, acente vb. kanallara güvenmediğinden dolayı sigorta yapmadıkları, maddi durumun iyileşmesi durumunda sigorta yapılabileceklerini ve sigorta bilincinin sağlanması içinde marka güvenirliğinin sağlanması gerektiğinin sonucuna varılmaktadır. Acente hizmetinden memnuniyetsizlik kadınlarda erkeklere göre daha fazladır. Kadınlar erkeklere göre daha fazla sigorta şirketleri, acente vb. kanallara güvenmemektedir ve kadınlar erkeklere göre daha çok maddi durumu iyileştiğinde sigorta yapmayı düşünmektedir. Çalışmayan katılımcılar çalışanlara göre daha fazla sigorta bilincinin ilerlemesinin marka güvenirliğinin sağlanması yönünde düşüncelerini bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The insurance industry which is one of the most important service industries in the economic process is improving as adjuvant of social welfare level and preventer of the socio-economic collapse in the context of savings and tax sources. Insurance industry is an important industry that should be given priority in Turkey as a factor that will expand international economic relations and trade for today that the process of globalization is lived intensively. The findings founded in light of this study performed to investigate the level of awareness in insurance industry is that men compared to women,people aged between 18-24 compared to the other age groups, singles compared to married ones are taking out health policy more. Women compared to men, age group of 18-24 and over 55 compared to other age groups are guaranteeing their future more than the others. As the result of this study it is concluded that persons participating in this survey took out their insurance policies at a insurance agency, they took the brand reliability into account while choosing the agency, they have not complained about their insurances, the ones who had complaint only complained about agency services, they haven't taken insurance policy because of the reason that they do not trust insurance companies or agencies and so on, they may take out insurance policy if their financial condition improves and the brand reliability is very important for to ensure the insurance awareness. Women has less trust to channels such as insurance companies, agencies etc. When compared to men and women think of taking out insurance policy when their financial situation improves when compared to men. Inoperative participants reported their thoughts in the direction that the progression of insurance awareness is related to brand reliability.