Avrupa Parlamentosu'nda yer alan siyasi gruplar ve Helsinki Zirvesi sonrası Türkiye ile ilgili siyasi sorunlara yaklaşımları
Political groups in the European Parliament and their approaches to the political issues on Turkey aftermath of the Helsinki Summit
- Tez No: 302824
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Avrupa Birliği'nin kurumsal yapısı içinde temsilcileri doğrudan halkoyu ile seçilen Avrupa Parlamentosu, Birliğin demokratik meşruiyet kazanması açısında önemli bir kurumdur. Avrupa Parlamentosu, klasik anlamda parlamentolara benzerlikler taşımaktadır. Doğrudan seçimlerin yapıldığı ilk yıl olan 1979'dan bu yana AB üyesi olan ülkeler, kendi seçim sistemlerine göre gerçekleştirdikleri seçimler sonrasında nüfuslarıyla orantılı sayıda parlamenteri meclise gönderirler.Parlamento çatısı altında parlamenterler milliyetlerine göre değil, siyasi yakınlıklarına göre siyasi parti gruplarını oluştururlar. Ulusal düzeydeki partilere benzerlik taşıyan siyasi parti grupları, Parlamento içinde uzlaşma kültürünün yerleşmesine katkıda bulunurlar. Parlamento'da günümüze kadar sosyalist ve sosyal demokratlar, çevreciler, komünist ve aşırı solcular, bölgeselciler, liberal ve liberal demokratlar, muhafazakar ve Hıristiyan demokratlar, ulusal muhafazakarlar ve Avrupa şüpheciler siyasi grup oluşturmuştur.Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci diğer üye olan ülkelere nazaran daha uzun bir serüvendir. Bu süreçte önemli dönemeçlerden biri, Türkiye'ye adaylık statüsünün verildiği 1999 yılında gerçekleşen Helsinki Zirvesi'dir. Çalışmamızda, Birliğe tam üyelik için onayının alınması şart olan Avrupa Parlamentosu'nda yer alan siyasi parti gruplarının Türkiye ile ilgili siyasi konulara yaklaşımları aktarılmıştır. Kürt sorunu, Ermeni soykırımı iddialar, insan hakları ihlalleri, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması, Türk ordusunun siyasi rolü ve Kıbrıs sorunu yapılan değerlendirmelerde öne çıkan başlıca konulardır.
Özet (Çeviri)
The European Parliament is a fundamental component of the institutional structure of the European Union to achieve democratic legitimacy due to being directly elected by people. The European Parliament has similarities with the classical definition of parliament at national level. Since the inception of direct elections in 1979, every member state has been electing its parliamentarians according to the principles of its own electoral system and proportionate number of its population.Members of the Parliament set up political party groups based on their political closeness rather than their nationalities. Party groups that are alike to parties at national level contribute to the culture of compromise in the Parliament. Until today, socialists and social democrats, environmentalists, communists and radical left, regionalists, liberals and liberal democrats, conservatives and Christian democrats and Euro-skeptics have set up political party groups under the umbrella of the Parliament.The process of Turkey's membership to the EU has been quite a long journey relative to membership processes of the other countries. The Helsinki Summit in 1999 is assumed as a crucial turning point in this process owing to the acceptance of Turkey as a candidate for membership. Since the approval of the Parliament is needed to become a member state, this study will focus on approaches of the political party groups in the Parliament to the political issues related to Turkey. Kurdish question, Armenian genocide allegations, human rights violations, limitation of basic rights and freedoms, political role of Turkish army and Cyprus problem have been the main political issues considered by the political party groups in the Parliament.