Optimal performans duygu durumu ve fiziksel benlik algısı: Dansçılar üzerine bir çalışma
Optimal performance flow state and physical self perception: A study on dancers
  1. Tez No: 302825
  2. Yazar: CEMAL ORHAN ÇETİNKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, dansçılarda optimal performans duygu durumu ve fiziksel benlik algılarını belirlemektir. Çalışmaya farklı dans türlerinde yaş ortalamaları 21.95 ? 2.47 olan 166 erkek ve 236 kadın olmak üzere toplam 402 dansçı katılmıştır. Dansçıların yarışmacılık düzeyleri amatörlükten profesyonelliğe değişmektedir. Bu çalışmada, dansçıların optimal performans duygu durumlar ve fiziksel benlik-algı düzeylerini ölçmek için Durumluk Optimal Performans Duygu Durum-2 Ölçeği ve Kendini Fiziksel Tanımlama Envanteri kullanılmıştır. Veriler, aritmetik ortalama ve standart sapma ve iki cinsiyet puanlarını karşılaştırmak için bağımsız gruplar için t testi olarak rapor edilmiştir. Daha sonra erkek ve kadın verileri ve tüm grup için Pearson korelasyon analizi ve adımsal çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Sonuçlar, kadın katılımcıların ?koordinasyon?, ?kuvvet? ve ?dayanıklılık? alt boyutu ortalama puanlarının erkek katılımcıların ortalama puanlarından anlamlı biçimde düşük olduğu göstermiştir. ?Koordinasyon? alt boyutunun Durumluk Optimal Performans Duygu Durumunu alt boyutlarının en önemli belirleyicisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine dispositional flow state and physical self-perception levels in dancers. Participants were 402 dancers consisting of 166 male and 236 female with a mean of age 21.95 ? 2.47 years from different dance types. Competitive levels of dancers are ranging from the amateur to the professional. The Dispositional Flow Scale-2 and the Physical Self-Description Questionnaire were used to measure dancers? dispositional flow state and physical self-perceptions levels. Data are reported as means and standard deviations and independent samples t tests were calculated to compare the scores for the two gender. Then, Pearson correlation analysis and multiple regression analyses with stepwise were applied separately to data of men and women. The results indicated that female dancers?“coordination”,“strength”and“endurance”subscales scores were lower than male dancers?. It has been found that coordination is the important predictor of dispositional flow subscales.