Tokat-Reşadiye'de geleneksel oyun müzikleri
Traditional dance music in the Tokat-Reşadiye
- Tez No: 302837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ÖCAL ÖZBİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Reşadiye, Tokat ili sınırları içerisinde ve Kelkit Vadisi'nde bulunmaktadır. Geleneksel oyun ve müzik kültürü açısından kendine özgü bir yapısı olan ve araştırılması gereken bir bölgedir. Bölge halkı günümüzde gerek oynadıkları oyunlarıyla gerekse söyledikleri yöresel ezgileriyle bunu yaşatmaktadır.Bölgede genel olarak; halay, semah türü oyun ve müziklerinin icra edildiği bilinse de bunlardan başka horon ve bar türünde, oyun ve bu oyunların müzikleri de icra edilmektedir. Bu oyunların yöreye hangi tarihlerde ve nasıl geldikleri konusunda herhangi bir yazılı kaynak bulunmamaktadır. Bu konuyla alakalı olarak; bölgenin coğrafik konumunun, bölgeye yapılan göçlerin ve bölgeler arası yapılan ticaret vb. unsurların etkilerinin olduğu düşünülmektedir.Reşadiye geleneksel oyun müziklerine ağırlıklı olarak mehter denilen davul-zurna ekibi eşlik etmektedir. Davul-zurna icracılığı ile birlikte kaval ve zurna yapımcılığının; babadan oğul'a geçtiği ve ya akrabalar içerisinden bir büyükten öğrenildiği, geleneğin de bu şekilde yaşatıldığı tespitlerimiz arasındadır.Geçmişte sürekli davul-zurnanın olduğu; düğün, nişan, kına gecesi ve festival gibi oyun-müzik ortamlarında, günümüzde; orkestra olarak tabir edilen; elektro bağlama, org (klavye) v.b. çalgılardan oluşan müzik gruplarının da yöre oyun ve müziklerine eşlik ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reşadiye is in Kelkit Valley and boundaries of Tokat city. It is one of the regions that should be researched and which has different traditional folk dance and music. Today the residents live this culture by singing regional songs and dancing with their folk music.In the region, although generally it is known that there are halay and semah dance, there are also different kinds of dances and music such as horon and bar. There aren?t any written sources about how and when they came to the region. It is thought that these are because of geographical region, immigrations to the region and tradition between the regions.Often, davul-zurna group which is called mehter accompany to the traditional musics of Reşadiye. Producing of davul-zurna and kaval-zurna passes from father to son or they learn to make them from their descendants, relatives. This tradition continues by this way in the region.İn the past, there were davul-zurna, dance and music in wedding ceremonies, engagement ceremonies, henna nights and festivals. But today, electronic bağlama which is known as orchestra and organ(keyboard) etc. istruments accompany to the local dances and musics.