Ergenlikte romantik ilişkiler: İnternetin rolü
Romantic relationships in adolescence: The role of the internet
  1. Tez No: 302865
  2. Yazar: HANİFE BÜYÜKPAPUŞCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİKE TÜRKAN BAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerin internet ortamında yaşadıkları romantik ilişkileri, kişisel özellikler, internet kullanım biçimleri ve ilişkiye ilişkin özellikler (ilişkiye başlama biçimleri ve nedenleri, ilişkideki paylaşımları, görüşme yöntem, sıklık ve süreleri, ilişkileri hakkındaki görüşleri, biten ilişkilerin süresi ve bitme sebepleri, iletişim için başvurulan yöntemler vb.) bakımından incelemektir. Araştırma grubunu Ankara ilindeki üniversitelerde öğrenim gören 17-25 yaş grubundaki 362 ergen oluşturmaktadır. Araştırma grubuna, araştırmacının kendisi tarafından geliştirilen ?Sanal Romantik İlişki Anketi? (SRİA) bilgisayar ortamında, elektronik posta yoluyla uygulanmıştır. Araştırma sonucunda ergenlerin yaklaşık üçte birinin internet ortamında sanal romantik ilişki yaşadığı ve sanal romantik ilişkilerin bir şekilde ilişkinin başlangıcında veya ilişki sürecinde internet dışına taşındığı bulgusuna ulaşılmıştır. İlişkisi olan ve olmayan ergenler arasında internet kullanım biçimi ve kişisel özellikler bakımından anlamlı farklar bulunmamıştır. Sonuç olarak, ergenlerin sanal romantik ilişkileri gerçek yaşamdan bağımsız ve çok farklı nitelikte yaşanmamaktadır. İnternet, ergenlerin romantik ilişkilerine farklı bir boyut kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the online romantic relationships of adolescents with regards to their personal characteristics, internet usage styles and the nature of these relationships (reasons and ways of initiaiting the relationship, sharings in the relationship, communication frequencies and durations, their opinions about the relationships, relationship durations and reasons of seperation, mediums used for communication etc.). The participants of the study consist of 362 students aged between 17-25 from diffrent universities in Ankara. In the study a survey called ?Online Romantic Relationship Survey? which was specifically developed by the researcher was applied to the sample group through the internet. The results indicated that one third of the adolescents have a romantic relationship on the net and these relationships somehow were carried out of the internet (real life) in the initiation or process of the relationship. No meaningful difference was found between the adolescents having an online romantic relationship and not in relation to their internet usage styles and personal characteristics. As a conclusion, adolescents? cyber romantic relationships are not much different from the real life romantic relationships. It can be said that their romantic relationships have gained a new dimension by means of internet.