Ergenlerin düşünme biçemlerini yordayan faktörler: Anne baba, üstbiliş ve epistemolojik inançlar
Factors predicting adolescents? thinking styles: Parents, metacogniton and epistemological beliefs
- Tez No: 302886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ARTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada ergenlerin anne ve babalarının düşünme biçemleri ile ergenin üstbilişsel farkındalığı ve epistemolojik inançlarının ergenin mantıksal ve sezgisel düşünme biçemi üzerindeki etkisi incelenmiştir.Araştırma, ilişkisel tarama modeline dayanan betimsel bir çalışmadır. Araştırma grubu 2009-2010 ve 2010-2011 öğretim yıllarında okuyan 588 lise öğrencisi ve 236 anne babadan oluşmaktadır. Araştırma grubundaki öğrencilere ?Mantıksal-Deneyimsel Düşünme Ölçeği?, ?Epistemolojik İnançlar Ölçeği? ve ?Bilişötesi Farkındalık Envanteri? uygulanmıştır. Araştırma grubunda yer alan anne babalara ise ?Mantıksal Deneyimsel Düşünme Ölçeği? uygulanmıştır. Araştırma sorularını yanıtlamak için basit doğrusal regresyon ve çoklu doğrusal regresyon analiz teknikleri kullanılmıştır.Bu araştırmadan elde edilen bulgular, ergenlerin düşünme biçemlerinin özellikle annelerin düşünme biçemlerinden etkilendiğine, mantıksal düşünme biçemleri üzerinde de epistemolojik inançların ve üstbilişsel farkındalıklarının etkili olduğuna işaret etmektedir. Araştırma sonuçları ailenin ve akademik alanda önemli yere sahip olan bilişsel değişkenlerin düşünme biçemlerini biçimlendirmedeki rolünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of parents? thinking styles and adolescents? metacognitive awareness and epistemological beliefs on adolescets? rational and intuitive thinking styles are investigated.The research is descriptive based on the model relationship survey. The research group consist of 588 high school students and 236 parents. ?Rational Experiential Thinking Scale?, ?Epistemological Beliefs Scale? and ?Metacognitive Awareness Inventory? are applied to the student group. ?Rational Experiential Thinking Scale? is applied to parents. Datum are analyzed by simple lineer regression and multiple lineer regression.The findings indicate that adolescents? thinking styles are mostly effected by mothers? thinking styles. Also it is founded that, epistemological beliefs and metacognitive awareness are effective on rational thinking style. The research points out the modifying role of family and sophisticated cognitive variables.