İlköğretim 6. sınıf öğrencilerinin öğrenme biçemleri ile ilköğretim okullarında görevli İngilizce öğretmenlerinin öğrenme ve öğretme biçemlerinin belirlenmesi
Determination of the learning modalities of sixth grade students and the learning and teaching modalities of the English teachers at primary schools
- Tez No: 302887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM BABADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, Edirne ili Merkez ilçedeki ilköğretim okullarında okuyan altıncı sınıf öğrencilerinin öğrenme stillerine yönelik algısal tercihleri (biçemleri) ve bu öğrencilerin İngilizce öğretmenlerinin öğrenme ve öğretme stillerine yönelik algısal tercihlerini (biçemlerini) belirlemek; öğrenme ve öğretme biçemleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırma tarama modeli temel alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Edirne ili Merkez ilçedeki on beş ilköğretim okulunda öğrenim gören 642 altıncı sınıf öğrencisi ve bu öğrencilerin dersine giren toplam 20 İngilizce öğretmeni oluşturmuştur. Öğrencilerin öğrenme stillerini belirlemek amacıyla, Grasha-Riechmann Öğrenme Stilleri Envanteri (GRÖnSE); öğretmenlerin öğrenme ve öğretme stillerini belirlemek amacıyla Grasha-Riechmann Öğrenme Stilleri Envanteri (GRÖnSE) ve Grasha Öğretme Stilleri Envanteri'nden (GÖSE) yararlanılmıştır. Her iki ölçek, araştırmacı tarafından Türkçe'ye uyarlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Araştırmanın amaçları doğrultusunda, verilerin analizi yapılırken frekans, yüzde değerleri ve aritmetik ortalama hesaplanmış, bağımsız örneklemler için t-testi, tek yönlü ANOVA, Kruskal Wallis H, Mann Whitney U ve korelasyon testleri kullanılmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgular, i) öğrencilerin katılımcı, işbirlikli, rekabetçi ve bağımlı öğrenme biçemlerinin daha baskın olduğunu, ii) cinsiyet değişkeninin kaçınan, işbirlikli, bağımlı ve katılımcı öğrenme biçemleri için önemli bir belirleyici olduğunu, iii) sosyoekonomik düzeyin öğrenme biçemleri açısından önemli bir faktör olmadığını, iv) karne notunun ise yalnızca kaçınan, bağımlı ve katılımcı öğrenme biçemleri için önemli bir faktör olduğunu göstermiştir. Araştırmaya katılan öğretmenler öğrenme biçemleri açısından incelendiğinde, öğretmenlerin katılımcı ve rekabetçi öğrenme biçemlerinin işbirlikli, bağımlı, bağımsız ve kaçınan öğrenme biçemlerinden daha baskın olduğu görülmüştür. Öğretmenler, sahip oldukları öğretme biçemleri açısından incelendiğinde ise, öğretmenlerin en yüksek puanı kişisel model öğretme alt ölçeğinden aldıkları, bunun dışında yol gösterici ve uzman öğretme alt ölçeklerinden de yüksek puan aldıkları belirlenmiştir. Bu öğretmenlerin öğretme biçemlerinin cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediği incelendiğinde, otoriter ve temsilci öğretme biçemleri için cinsiyet değişkeninin kadınlar lehine önemli bir belirleyici olduğu görülürken diğer öğretme biçemleri için cinsiyetin belirleyici bir faktör olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Kıdem değişkeninin ise öğretmenlerin sahip oldukları öğretme biçemlerinin farklılaşmasında belirleyici olmadığı görülmüştür. Öğretmenlerin öğretme ve öğrenme biçemleri arasındaki ilişki dikkate alındığında öğretmenlerin bazı öğrenme ve öğretme biçemleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine learning styles-oriented perceptual preferences (modalities) of the sixth grade students studying in primary schools in the central district of Edirne and the learning and teaching oriented perceptual preferences (modalities) of their English teachers; and to reveal the comparisons and the contrasts between the learning and teaching modalities. This study was done in frame of survey research model. The subjects of this study were 642 sixth grade students and their 20 English teachers who were working at fifteen different primary schools in the central district of Edirne in 2010-2011 academic year. In order to determine the learning styles of the students and the teachers, Grasha-Riechmann Learning Styles Inventory; and for the teaching styles of the teachers Grasha Teaching Styles Inventory was used. Both scales were adapted to Turkish by the researcher. The obtained data were analysed in the SPSS package program. To analyze the data collected, frequency, percentage, mean values were calculated and the independent t- test, one-way ANOVA, Kruskal Wallis H, Mann Whitney U and correlation tests were used. The findings of the study indicated that i) the students? participant, collaborative, competitive and dependent learning styles are more dominant than the other learning styles, ii) gender is an important factor for avoidant, collaborative, dependent and participant learning modalities, iii) socio-economic status is not an important factor affecting the learning modalities, iv) students? report card marks are determining factor for just the avoidant, dependent and participant learning modalities. When the learning modalities of the teachers were investigated, it was revealed that teachers? participant and competitive learning modalities are more dominant than the dependent, collaborative, independent and avoidant learning modalities. In terms of the teaching styles of the teachers, it is identified that the teachers got the highest percentage point from the personal model, facilitator and expert subscales. Also, the findings showed that the sex variable is an important factor in favour of the females for the formal authority and delegator teaching styles. The variable of seniority had no significant effect on the differentiation of teaching modalities of the teachers. The correlation analysis between teaching and learning styles of the teachers also showed a statistically significant relationship between some learning styles and teaching styles.