Bilimsel süreç becerilerin ölçülmesinde bütünsel ve analitik puanlama anahtarlarının güvenirliklerinin karşılaştırılması
Comparing reliability levels of scoring of the holistic and analytic rubrics in evaluating the scientific process skills
- Tez No: 302917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKHET DEMİRTAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada bilimsel süreç becerilerinin (BSB) ölçülmesinde bütünsel ve analitik puanlama anahtarlarının güvenirliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya Ankara İli Mamak Hamdi Bulgurlu İlköğretim Okulu'nun 6-A, 6-B ve 6-D şubelerinden 62'si kız 38'i erkek olmak üzere toplam 100 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini (BSB) ölçmek üzere uygulanan sorulara verdikleri yanıtların puanlamasını iki fen ve teknoloji dersi öğretmeni yapmıştır. Araştırmada BSB'yi ölçmek üzere TIMSS 2007 öğrenci başarılarını ölçme uygulamasında yer alan fen bilimlerinde kullanılan bir soru örneğinden yararlanılmıştır. Bu ölçme işleminde, aynı soru köküne dayalı dört açık uçlu maddeden oluşan bir test kullanılmıştır. Testte yer alan sorular hipotez kurma, değişkenleri kontrol etme ve değiştirme, tahminde bulunma, verileri yorumlama ve sonuç çıkarma becerilerini ölçmeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Ayrıca araştırmada bu teste verilen yanıtların puanlanmasında bütünsel ve analitik puanlama anahtarları kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda belirlenen sorulara yanıt bulmak amacıyla elde edilen veriler SPSS 12.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu kapsamda iki öğretmenin aynı öğrencilerin sorulara verdikleri yanıtlarına ilişkin olarak her bir puanlama anahtarı ile yaptıkları puanlamaların sıralarının tutarlılığı Sperman Brown Sıra Farkları Katsayısı ve bu puanlamaların öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersi başarı notları arasındaki ilişkileri ise, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı yardımıyla hesaplanmıştır.Araştırmada, öğretmenlerin analitik puanlama anahtarıyla yaptıkları puanlamalar arası tutarlılığın, bütünsel puanlama anahtarıyla yaptıkları puanlamaya göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca her iki puanlama anahtarıyla yapılan puanlamaların Fen ve Teknoloji dersi başarı notları ile orta düzeyde ve anlamlı ilişki göstermekte olduğu, ders başarı notlarındaki değişkenliğin %40'ının bu testten alınan puanlar ile açıklanabildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the interrater reliability levels of scoring based on the holistic and the analytic scoring rubrics which evaluates the scientific process skills. A total of 100 students, including 62 girls and 38 boys has participated the research from the 6-A, 6-B and 6-D classes of the Ankara Province Mamak Hamdi Bulgurlu Primary School. The evaluation of the test that are applied to students has been conducted by two science and technology teachers. A test has been used consist of four open-ended items prepared on the basis of the science questions placed in the TIMSS 2007 ?Science Test. This test aims to assess students? scientific process skills who are in the 6th class. These questions has been prepared for the assessment of the scientific process skills which are mainly construct of hypothesis, controlling and manipulating of variables and, prediction of results, data interpretation and conclusion. Besides, holistic and analytic rubric have been used which are formed in order to score answers of test. Data which has been collected to answer the questions stated in line with the aims of the research, has been analyzed with using the SPSS 12.0 software package program. In this context, the Spearman-Brown was computed in terms of reliability coefficient for interraters and the Pearson Product-Moment Correlation coefficient has been calculated for relationship between science lesson?s mark and rubric score.This study results that the consistency among the scores of the graders with using the analytical scoring rubric is more than the consistency of the scores of the graders with using the holistic scoring rubric. Besides, there exists a significant relationship at mid-level between the Science and Technology lesson?s mark and both rubric scores, the result of which the 40% of the course achievement grades can be explained by these test scores.