LEGO robotikle kodlamanın ilkokul öğrencilerinin akademik başarısı ve fen bilimlerine karşı tutum ve bilimsel süreç becerilerine etkisi
The effect of coding with LEGO robotics on primary school students' academic success and attitudes to science and scientific process skills
  1. Tez No: 745102
  2. Yazar: NİMET GÜL PAŞABEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇUN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Akademik başarı her eğitim kademesindeki bireyler için önemli bir ölçüttür. Akademik başarının ölçülmesi gelecek eğitim planlarının yapılmasında önemli bir alandır. Çocukların okul öncesi eğitimden sonra okuma yazma öğrenmekle başladıkları ilk eğitim safhası ilkokullardır. Bu nedenle ilkokul öğrencilerinin akademik başarılarının ölçülmesi önemlidir. Fen bilimleri ise öğrencilerin eğitim hayatında önemli yer tutan bir çalışma alanıdır. Öğrencilerin fen bilimlerine karşı tutumları bilimsel süreçlerine de etki etmektedir. Bu noktada teknolojinin sunduğu imkanlardan yararlanmak hem öğrenciler hem de toplumlar açısından avantajlar yaratabilir. Günümüz teknolojisinin ulaştığı noktada pek çok işlem dijital ortamlarda bilgisayarlar aracılığı ile yapılmaktadır. Dolayısıyla bu ortamın gereklerinden biri olan kodlamanın yani bilgisayar programlarını kullanmanın ve bu programları yazmanın ve kullanılabilirliğinin önemi artmıştır. Gelişmiş bir ülke olma amacında olan ülkelerin bu konuya ayrıca önem verdikleri görülmektedir. Türkiye'de de son yıllarda bu konudaki çalışmalara ağırlık verdiği görülmektedir. Yine son yıllarda bu konuda yapılan yani LEGO robotik kodlama, bilgisayar programcılığı, program geliştirme vb. alanlarda yapılan akademik çalışmaların arttığı gözlemlenmektedir. Bu çalışmada LEGO robotikle kodlamanın ilkokul öğrencilerinin akademik başarıları ve fen bilimlerine karşı tutum ve bilimsel süreç becerilerine etkisi incelenmiştir. Çalışmanın verileri TED Hatay Koleji'nde 4A ve 4C sınıfında eğitim gören toplam 33 öğrenci katılmıştır. Çalışmaya 4A sınıfından 16, 4C sınıfından ise 17 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %45,2'sinin ailesinin geliri iyi ve %45,2'sinin çok iyidir. Öğrencilerin %59,4'ü erkek, %40,6'sı kızdır. Çalışmanın verilerinin toplanmasında“Fen bilimleri dersine yönelik tutum ölçeği”,“Bilimsel süreç becerileri testi”ve“Sınıf fen ve teknoloji dersi kuvvet ve hareket testi”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda LEGO robotikle kodlamanın ilkokul öğrencilerinin başarılarına, fen bilimlerine karşı tutumlarına ve bilimsel süreç becerilerinde pozitif yönde etkisi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Academic success is an important criterion for individuals at all levels of education. Measuring academic success is an important area in making future education plans. The first stage of education that children start with learning to read and write after pre-school education is primary schools. For this reason, it is important to measure the academic achievement of primary school students. Science is a field of study that has an important place in the educational life of students. Students' attitudes towards science also affect their scientific processes. At this point, taking advantage of the opportunities offered by technology can create advantages for both students and societies. At the point reached by today's technology, many processes are carried out in digital environments through computers. Therefore, the importance of coding, that is, using computer programs, which is one of the requirements of this environment, and writing and usability of these programs has increased. It is seen that countries that aim to become a developed country attach great importance to this issue. It is seen that Turkey has given weight to studies on this subject in recent years. Again, in recent years, LEGO robotic coding, computer programming, program development and so on. It is observed that academic studies in the fields are increasing. In this study, the effects of coding with LEGO robotics on primary school students' academic achievement and attitudes towards science and scientific process skills were investigated. A total of 33 students studying in 4A and 4C classes at TED Hatay College participated in the study. 16 students from class 4A and 17 students from class 4C participated in the study. The families of 45.2% of the students participating in the research have a good income and 45.2% of them have a very good income. 40.6% of the students are girls and 59.4% are boys.“Attitude scale towards science lesson”,“Scientific process skills test”and“Classroom science and technology lesson strength and movement test”were used to collect the data of the study. As a result of the research, it was seen that coding with LEGO robotics had a positive effect on primary school students' achievements, attitudes towards science and scientific process skills.