Yolsuzluğun Türkiye ve uluslararası düzeyde algılanması ve çözümüne ilişkin öneriler
Perception of corruption at the international level and the solution of Turkey and recommendations regarding
  1. Tez No: 302922
  2. Yazar: MAKSUT EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Yolsuzlukla eyleminin algılanışının anlatılmaya çalışıldığı bu tezde, yolsuzluğun tanımı, sebepleri ve unsurları üzerinden genel bir değerlendirmeye varılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla yolsuzluk eylemlerinin etki edebileceği alanlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu alanlara ilişkin olarak çözüm önerilerinin neler olabileceği konusunda uluslararası örgütlerin ve sivil toplum kuruluşlarının yapmış oldukları katkıların sonuçları değerlendirilmiştir.Türkiye, yolsuzlukla mücadele konusunda alınan tedbirlere uyum göstermeye çalışmış ve sözleşmeleri imzalayarak ulusal mevzuatı içine sokmuştur. Ayrıca hazırlanmış olan ölçüm kriterleri de Türkiye'nin yolsuzlukla mücadele konusunda atmış olduğu adımların sonuçlarını ve bu amaçla Türkiye'nin yolsuzlukla mücadele konusunda gelişimi göstermesi bakımından önemli olmuştur.
Özet (Çeviri)
As explained in this thesis studied the definition of corruption, causes of action, the perception of corruption and a general evaluation of the elements were taken into consideration. tried to determine areas for this purpose can influence the actions of corruption. What may be relevant to these areas proposals for the solution of international organizations and civil society organizations that have made contributions to the results evaluated.Turkey tried to show compliance with the measures taken to combat corruption, and contracts were signed into national legislation. The measurement criteria has also been prepared in Turkey has taken steps to combat corruption and to this end the results have been important in showing the development of Turkey in the fight against corruption.