Türkiye'de çok partili siyasi hayata geçiş yıllarının demokrasi kavramı ekseninde incelenmesi: Demokrat Parti uygulamaları
A sociological analysis of the transition years of the multi-party political life in the axis of democrasy concept in Turkey: The Democrat Party practices
- Tez No: 302929
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KOŞAR HIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Demokrasi kavramı neredeyse hemen her dönemde, daha iyi bir yönetim anlayışı arayışları noktasında, tartışılmıştır. Son iki yüzyıldır ise pek çok uluslar arası gelişmelerde her zaman ön plana çıkan bir kavramdır. Türkiye'de Cumhuriyet'in kurulmasından günümüze kadar geçen süreçte her dönemde tartışılan bir kavram olarak güncelliğini koruyarak karşımıza çıkmaktadır. Her toplusal yapının kendine has dinamikleri, kendine has gelişim özellikleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda her toplum kendi iç dinamikleri doğrultusunda, tarihten getirmiş olduğu toplumsal yapı unsurları doğrultusunda kendisi için en iyi yönetim şeklini geliştirmiştir.Türkiye'de bir yönetim şekli olarak demokrasi ve demokrasinin olmazsa olmaz koşulu olarak çok partili siyasi hayata geçiş süreci sancılı ve sıkıntılı olmuştur. Demokratik kurum ve değerlerin yerleşmesi bakımından 1946 yılında başlayan bu geçiş süreci günümüzde hala devam etmektedir. Söz konusu toplumsal değişim ve dönüşümde etkili olan unsurların analiz edilmesi ve demokrasi anlayışındaki başkalaşımların tarihsel gelişim seyri içerisinde tespit edilebilmesi önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The democracy concept is discussed at the point of seeking for more better management insight nearly in every period. Also in the last two century, it is a concept that always stands in the foreground in most international advances. Since the times of the foundation of the Turkish Republic, it is always discussed as an up-to-date concept in every time period. Every social structure has its own dynamics and specific development properties. Every society is developed its best method of management in accordance with its internal dynamics and social structure factors through history.It is a painfull and bothering transition period to democracy; as a method of management and as a sine qua non condition of multi-party political life. This period which is started in order to settle democratical organizations and assets in 1946 is still continuing at present. To analyze the effective factors in this social change and transformation and to determine the metamorphics of democracy insight in the course of historical developmenty is of significant importance.