Şeyyad Hamza'nın Yusuf u Zelîhâ hikayesinde beşerî his ve hasletler
Human emotions and characters in Şeyyad Hamza's Yusuf and Zeliha story
  1. Tez No: 302930
  2. Yazar: RAMAZAN ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Edebî eseri değerli kılan özellik metne sindirilmiş insanî boyuttur. Eserin bu yönünü beşeri his ve hasletler oluşturur. Yazar gerek kendinde gerekse çevresinde gözlemlediği insanların ruh hallerini, karakter yapılarını kelimelerle işleyip gerilim yaratacak şekilde okuyucuya sunar. Okuyucu da, bu kelime ve ifadeleri algılayabildiğince, metnin arka planını kavrayabildiği kadarıyla metinden etkilenerek edebi bir haz alır. Alınan haz, ifadenin hislere ve duygulara ettiği tesirdir. Klasik şiir metinlerinin bu yönü, daha önce kapsamlı bir şekilde ele alınmamıştır. His ve hasletler açısından son derece zengin olan Yusuf u Zelîhâ hikâyesi bu açıdan ele alınıp incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Important feature is the human side of a work of literary text. This aspect of human emotion and character of the work creates. Author has observed around both himself and the people's mood, personality structure provides the reader with words so as to process and tension. The reader, these words and phrases from the text as far as can perceive is influenced by a literary pleasure. Received pleasure, feelings and emotions that influence the expression. This aspect of classical poetry texts, have not been addressed previously in a comprehensive manner. Aspect of emotion and character are extremely rich in this respect the story of Yusuf u Zelîhâ will be examined.