Prostat karsinomalarının radyoterapisinde rotasyon tekniği ile konvansiyonel tedavi tekniklerinde prostat lojunda doz dağılımlarının karşılaştırılması ve optimizasyon
  1. Tez No: 30294
  2. Yazar: NAZMİ OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİJAD BİLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
65 ÖZET Prostat karsinomalarının radyasyonla tedavisinde, küçük alan ışınlamalarında çok kullanılan altı tedavi tekniği doz dağılımları açısından mukayese edildi. Bunun için tedavi planlama bilgisayarı ile izodoz eğrileri çizildi. Ayrıca belirli noktalarda TLD yöntemi ile nokta dozlar ölçüldü. Bunların sonucunda: - Her tedavi tekniğinde de target volum %90 lık izodoz hattı içerisinde bulundu. - Bütün tekniklerde mesane hemen hemen orta hat dozuna yakın doz almaktadır. - Rektum yan duvarlarının aldığı dozlar tedavi tekniklerine yöre prostat lojuna verilen dozun %30 ile %60'ı arasında değişmektedir. Rektum ön duvarı %65-%82, rektum arka duvarı %12,5 ile %60 arasında değişmektedir. -Sabit saha tekniklerinde cilt dozları yüksektir. Kobalt yerine 18 MV toton kullanılırsa cilt dozları biraz daha azalmaktadır. Target volum dışındaki dozlar 18 MV lotonlarda daha azdır. Karşılaştırdığımız altı tedavi tekniğinde doz dağılımları, setup kolaylığı ve uygulama süresi gibi konular göz önüne alındığında sırasıyla; - 110- iki laterel ark tekniği, - 1 Ön (kobaltla) +12 0- iki post.oblik (18 MV lolonla) 3 saha tekniği, o - 360- rotasyon tekniği, - 4 saha (box) tekniği, Prostatda küçük saha ışınlamaları için uygun teknikler olarak bulunmuştur. Bu teknikler arasındaki seçim klinik bir tercihtir.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY The most frequently used fix different treatment techniques for treating prostat carcinomas with radiation therapy compared for their doso distributions [sodose curve;; are prepared with the help of treatment planning computers and the point, doses are measured wi t.h T LP dosimetries at particular points. These data showed that in all treatment techniques the target volume remained in 90% isodose distributions. The bladder receives nearly the same midplane dose in all treatments. Lateral rectal walls receive doses changing between 30% and 60% of the midplane doses whereas the anterior wall receive 60% I. o 62% and the posterior rectal wall receivi-S I2.f>% I. o 60% of I lie midplane dOSCS. Tn fixed field techniques skin doses are high. When lb* MV photon beam:; are used instead of Co*60 skin doses are reduced slightly. Besides the absorbed es out of the target volume are also Lesser with L8 MV photon when compared with Co-60 When considering the isodose distribution:;, set-up conditions ad appli cation period the below Listed techniques arc found to be useful in descending under for treating prostat malignancies with small fields. o 1. 110 2 lateral are rotation 2. 1 anterior (C0-60)t 2 posterior oblique ( 1MMV phot. on); 3 field technique 0 3. 360 rotation technique 4. A field (box) technique The choice between these should be a clinical preference.