Orta-voltaj (siemens stabilipan-II 250 kv röntgen derin tedavi) cihazında kalite kontrolü ve tedavilerde koruma kurşunlarının doza etkisinin araştırılması
- Tez No: 30293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN KUTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Röntgenin 1895 yalanda keşfinden itibaren, düşük enerji li 50 kV - 250 kV kadar olan tedavi cihazlara radyasyon teda visinde kul lanı 1 maktada r. Radyoterapi de basara elde edebil mek, hasta tedavisinde kullanılan aletlerin kalibrasyonları- nın doğru yapılmasıyla mümkündür. Bu amaçla i. ti. Onkoloji Enstitüsü'nde kullanılmakta olan Stab II. (250 kV) aletinin 100 kV 4 mm Al filtre, 150 kV 0.5 mm Cu filtre, 200 kV 0.5 mm Cu filtre, 200 kV 1 mm Cu filtre ile HVL değerleri ve 10x8 cm -lik konüs ile yine ayna enerjilerde derin doz değerleri bulunarak BJR Supplement- 17 'de yayan lanmış değerlerle karşa- 1 aş t ar al mastar. Klinikte uygulana lan enerjilerde, kul lana lan her konüs için ayra ayra olmak üzere standart doz verimi değerleri elde edilmiştir. Ayraca hastalara tedavi ederken karşımaza çıkabi lecek düzensiz alanlar için örnekler hazırlanarak bu alanlar da doz verimi ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümler elde edilen standart eğrilerle karşılaş tara ldığanda ± % 0.5 ile ± % 10 arasında doz farkla laklara bulunmuş \e bu farklı lakların, elangasyonu az olan kareye yakan alanlar için kabul edilir. Sınar olan ± % 3 içinde, elangasyonu büyük olan alanlar için ise ± Sis 10* a varabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The medical treatment systems which have low energy of 50 kV to 250 kV have been used since th© invention of X-ray in 1895. To succeed in the radiation onci logy is possible by doing the calibrations of the equipment ased in the patients treatment. 1.00 kV 4 mm Al filter, 150 kV 0.5 mm Cu filter, 200 kV 0,5 mm Cu filter which are used for this aim at the Institute of Oncology Istanbul University, and the measurements of the deepth doses done in the sam© energies with the tube of 10x8 have been compared to the measurements published in BJR Supplement-17. Measurements of standard out-puts have been obtained separately for each tube used in the energies applied in the clinics. Also, out-put measurements have been done in these fields by preparing samples for the irregular fields which may face us during the patients treatments.When these measurements have been compared, to the standard curves, dose differences of 0.5 % to 10 % have been found, these differences are accepted, for the fields near the square the elongation of which is low (little). This may reach 3 % for the limited field, 10 % for the fields the elongation of which is high.