Türkiye'de tarımsal üretim ve dış ticaret bağlamında tarımsal ürün ve gıda ürünlerinde endüstri içi ticaretin önemi: 1980-2010 dönemi analizi
Agricultural products in Turkey to context agricultural products and the importance of intra industry trade on food products: Analysis of the 1980-2010 period
- Tez No: 302953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ÜZÜMCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tarım; insanların gıda gereksinimlerinin karşılanması temel amacı için yapılan bir sosyo-ekonomik faaliyet olup sonuçların da ekonominin ilgi alanına giren gıda arzı ve gıda talebinin karşılanması, gıda fiyatlarının etkilenmesi gibi birçok ekonomik kavramın yanı sıra emek arzı gizli işsizlik gibi kavramları da barındırması açısından önemlidir. Tarımın ve tarımsal üretimin toplumlar ve toplumların oluşturduğu ülkeler için tarihi önemi büyüktür. Ülkelerin tarih öncesi yıllardan günümüze kadar olan süreçte tarım politikalarına büyük önem verdikleri görülmektedir. İnsanların refahının gıda gereksinimlerini karşılayabilmekle paralel olduğunu, medeniyetlerin tarımsal üretimin daha kolay yapılabildiği coğrafyalarda daha fazla geliştiğini, insanların bilgi ve teknolojideki gelişmeleri, tarımsal üretimi arttırmak için kullandığını toplumların ve toplum içerisinde ki bireylerin değerinin tarımsal üretim konusunda ki becerilerine bağlı olduğu gibi birçok etken düşünüldüğünde tarım olgusunun önemini daha iyi anlamak mümkün olacaktır.Tarih öncesi devirlerden günümüze kadar insan davranışlarındaki önemli eğilimlerden bir tanesi de tarımsal üretim sonucunda elde ettikleri ürünleri daha uzun süre saklayabilmek ve bu ürünleri daha ileri aşamalarda işlenmiş ürün haline getirebilme çabasıdır. İnsandaki bu çabanın doğal bir sonucu olarak tarımda teknoloji ve tarımsal üretime dayalı sanayi kavramlarının doğduğuna şahit olmaktayız. İnsanlık tarihi boyunca tarım temelinde yaşanan bu gelişmeler bizleri tarım ürünlerinde ticaret olgusuna götürmektedir. Tarım ürünlerindeki miktar artışları ve tarımsal üretim tekniklerinde gelişmeler sonucunda endüstri içi ticaret tarımda endüstri içi ticaret hem genel anlamda dünya genelinde hem de 1980 yılından sonra Türkiye için önemli bir olgudur. Tarım ürünlerinin ticaretinin endüstri içi ticaret mi yoksa endüstriler arası ticaret mi olacağının belirlenmesinde ise bir takım endekslerden ve formüllerden yararlanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Agriculture is an important humanist activity that aims to feed the generations of people and aims to growing up the civilizations. Results of the agricultural activities, we meet some economy terms which named food demand, food supply and balance of agricultural good price. Agriculture Economy is study about labor supply, labor demand balance of labor market equality and hidden unemployment. Agriculture and agricultural product has a great historical importance. Cultures and civilizations have measured the welfare with agricultural product for a long time. Agriculture demonstrates the development of countries. Countries and societies people who can make agriculture effectively is very important person. Agriculture signs to geographic lands that communities state on. These lands Show us how the Agricultural goods help Countries to develop their own Agricultural policies in all terms. These policies are prepared by governments that want to develop their countries.People who live in agricultural societies want to upgrade their product technology. They use agricultural and technical information for growing their technologies. People import more agricultural goods and import new technical to upgrade agriculture senses. People aim to increase trade on agricultural quantities. Whenever quantities of agriculture goods increase; Intra industry trade on agriculture grows up. So this important phenomenon has saw in Turkey since 1980. Liberal economy politicizes has just burned in 1980?s and agricultural economy has liberalized. İntra industry trade term has entered to economy literature. After 1980 agricultural industry is growing up faster. After this fast development intra industry trade is pervading.Whenever we want to define the intra industry trade. We use some indexes and statistical formulas. These Indexes and formulas are tools to find intra industry trade power. Tools show the 0 ? 1 interval. If the index value goes to 1, we can say that there is a powerful intra industry trade on this industry. If the index value goes to 0. We can say there is weakness intra industry trade. These analysis shows us the importance of thesis that how we admin this agricultural importance