Le voyage mis en discours: Récits, carnets, guides; approche sémiotique
Yolculuk söylemleri: Gezi edebiyatı, gezi defterleri, turist rehberleri; göstergebilim yöntemiyle
  1. Tez No: 302952
  2. Yazar: BUKET ALTINBÜKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOUİS PANİER, PROF. DR. NEDRET ÖZTOKAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışma, İstanbul üzerine yazılan gezi söylemlerinde, öznenin işlevlerini ve öznellik kavramını incelemeyi amaçlamaktadır. ?Varlık? kavramını, üç yolculuk söylemi (gezi edebiyatı, yolculuk defterleri, turist rehberleri) üzerinde sözcelem, varlık ve görsel göstergebilim yöntemleriyle incelemeyi öneriyoruz. Beden, sözceleyen özne olarak sözcelem kuramı çerçevesinde, algılayan özne olarak ise algılama kuramı çerçevesinde tanımlanabilir. Bedenin bu ikili işlevinden yola çıkarak, yolculuk söylemlerinde öznellik kavramını, sözceleyen özne ve algılayan özneyi inceleyerek tanımlamayı öneriyoruz. Bu çalışmada, sözceleyen öznenin sözcedeki yerini, görevlerini ve algılama sırasında gözlemleyen özne olarak üstlendiği farklı rollerini belirleyen söylem stratejileri ele alınacaktır. Ayrıca, şehrin anlatımında, duyumsamanın betisel düzeyde anlama etkisi sorgulanacaktır. Sözcelem stratejileri dışında, resim-metin ilişkisi, görsel anlatım tekniklerinin (fotoğraf, resim, harita) anlama katkısı da incelenecektir. Sözcelem, algılama, betimleme ve çoklu göstergebilim yapısını içeren analizler söylemlerin göstergebilimsel özelliklerini tanımlamamıza imkân verecektir.
Özet (Çeviri)
This work aims to study the modes of presence of the subject and the degree of subjectivity in the discourses of travel concerning the city of Istanbul. We propose to address the issue of the presence in the discourse of travel by analyzing three types of discourse (the travel texts, travel notebooks and tourist guides) with the help of semiotics of the enunciation, the semiotics of presence and visual semiotics. The body as a enunciating subject can be studied in the perspective of enunciation and as a perceiving subject can be analyzed in the line of perception. Based on this dual function of the body, we propose to study the marks of subjectivity in the discourses of travel through the enunciating subject and the perceiving subject. In this work, we will observe the enunciation styles which specify the place of the enunciating subject, the different roles and input modes of the enunciator as an observer. In addition, we will examine the forms of presence of the“city”, in other words, the participation of the sensoriality (subject) to the representational construction of space (object). Aside from enunciation strategies, the text-image relation, the contribution of different techniques of representation (photography, drawing, map) to the establishment of meaning will be considered in this work. These analysis concerning the enunciation, the perception, the figurativity and polysemiotic structure allow us to define the characteristics of these types of discourse.