John Donne's contribution to the metaphysical poetry
John Donne'in metafizik şiire katkısı
- Tez No: 302980
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENCER ELKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
bu çalışma, John Donne'ın Metafizik Şiire ve genel olarak İngiliz Edebiyatına katkılarını ortaya koymaya çalışmıştır. Bu çalışmanın amacı John Donne'ın yeni bir akım ortaya çıkarmakla beraber, kendi düşünce akımına göre dönemin diğer şairlerini de yönlendirdiğini göstermektir. Çocukluk döneminden başlayarak, bir Metafizik Şair olarak John Donne açısından büyük önem arz ettiği için yaşamını ve çalışmalarını şekillendiren elementler bu çalışma içerisinde dikkate alınmıştır.Şiir bağlamındaki `metafizik' terimini anlamak için, metafizik şiirin özellikleri, John Donne'ın şiirleri içerisinde incelenmiştir. Donne'ın hayatını şekillendiren eylemler, hayatı boyunca ortaya koyduğu eylemlere göre ele alınmıştır. Donne'ın mezhebini değiştirmesi hayatının önemli dönüm noktalarından biridir ki böylece kilisede başrahip olarak çalışmaya başlayarak güvenli bir iş sahibi olabilmiştir.Çalışma Donne'un hayatı ile şiirleri arasındaki bazı benzerlikleri ortaya koymaya çalışmıştır. Donne'ın şiirlerini derinlemesine incelediğimiz zaman, Donne'ın kendi özel hayatında yaşadığı bazı tecrübeleri yansıttıkları açıktır. İçerisindeki konuşmacının kadını yatağa gelmesi için ikna etmeye çalıştığı `To His Mistress Going to Bed' (Yatmaya Giden Sevgiliye) gibi şiirlerinden bazıları, Donne'ın kadınlarla yaşadığı özel deneyimlerini yansıtmaktadır.Bu çalışma John Donne'ın çağdaşlarından nasıl farklı olduğunu göstermeye çalışmıştır. John Donne'ın ortaya çıktığı devir önem Elizabeth şairlerinin ve yazarlarının dönemiydi ve onlar tüm halkın ilgi odağıydı. Elizabeth şairleri ve yazarları çoğunlukla duygularını ifade etmek için aynı temaları ve aynı kalıp kelimeleri kullandılar; oysa Donne günlük dile ait kelimeleri kullanarak, şiirleri tamamıyla zekâ dolu nükteleriyle süslenmiş olmasına rağmen Elizabeth şairlerinden ve yazarlarından daha iyi anlaşılmıştır. Donne'ın şiirlerindeki temalar genellikle, Elizabeth yazarları ve şairlerinde görülen ruhsal aşktan çok, bedensel aşka odaklıydı çünkü Donne ruhsal aşka ancak bedensel aşk aracılığıyla ulaşılabilineceğine inanıyordu.Yoğunlaştırılmış benzetme, imgecilik, ses sistemi ve kinaye gibi Donne'ın iyi olduğu birçok önemli unsur vardır ve bunlar çalışma içerisinde şiirleri ışığında ele alınmıştır. Donne on altı ve on yedinci yüzyılın önemli bir şairiydi çünkü George Herbert, Henry Vaughan, Richard Crashaw, and Andrew Marwell gibi Metafizik Şiirin en önemli figürlerine dönüşen birçok şaire yol göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study tried to put forth John Donne?s contribution to the Metaphysical Poetry and English Literature in general. The purpose of the study was to show that John Donne not only established a new school but also led many other poets of the period according to his school of thought. Starting from his childhood, the elements that shaped his life and his works were taken into consideration in this study as they are of great significance in terms of John Donne as a Metapysical Poet.In order to understand the term `metaphysical? in the sense of poetry, the characteristics of the metaphysical poetry were studied in the context of John Donne?s poems. The actions that shaped Donne?s life were examined in accordance with the reactions that he showed throughout his life. Donne?s conversion is one of the significant turning points of his life as he could find a secure job by starting working as a dean in the church.The study tried to put forth some parallels between Donne?s life and his poetry. When we examine the poems by Donne profoundly, it is clear that they reflect some elements that Donne experienced in his private life. Some of his poems reflect his personel experiences with his mistresses such as `To His Mistress Going to Bed? in which the speaker is trying to persuade his mistress to come to the bed.This study tried to show how John Donne differed from his contemporaries. The period in which Donne appeared was the era of the Elizabethans and they were at the center of the attention of the public. The Elizabethans used mostly the same themes and the same words in order to reflect their feelings; however, Donne used colloquial words for which he was understood better than the Elizabethans even though his poems were decorared with his wit full of his intelligence. The themes of Donne?s poetry were generally focused on bodily love rather than spiritual love which was familiar with the Elizabethans because Donne believed that the spiritual love would be acheieved only by means of bodily love.There are many significant elements for which Donne is famous such as conceit, sound system, imagery and allusion an each of them are taken into consideration in the context of the poetry of Donne in the study. Donne was a significant poet of the sixteenth and seventeenth centuries because he led many other poets of the period like George Herbert, Henry Vaughan, Richard Crashaw, and Andrew Marwell who all turned out to be the most significant figures of the Metaphysical poetry.