The transcendental experience in John Donne's poetry
John Donne şiirinde aşkınlık deneyimi
  1. Tez No: 610628
  2. Yazar: CANSU ÇİPRUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERAH İNCESU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma John Donne tarafından yazılan metafizik şiirlerdeki aşkınlık deneyimini, soyut ve somut imgeler arasındaki dönüşümü analojik açıdan simyaya dayanarak incelemektedir. Seçilen şiirler incelenirken, duygu ve düşünce ile birlikte felsefe, bilgi ve bilim temalarının etkileri de çok katmanlı imgeler aracılığıyla ortaya konulmaktadır. John Donne, 16. yüzyıl sonu ve 17. yüzyıl başında kaleme almış olduğu şiirlerinde soyutu somuta, duyuyu düşünceye, bedeni ruha ulaştırabilen analojik olarak simya söylem ve benzetmeleri kullanmıştır. Şair, geleneksel şiir konularını ve yapılarını aşarak sadece zamanının okurunun değil çağdaş okurun da bu aşkınlığı deneyimleyebileceği şiirler üretmiştir. John Donne'ın zamanının ötesindeki üslubundan ötürü, aşkınlık deneyimi bağlamında, aynı zamanda metafizik şiirin böylesi bir temas gerektirmesi dolayısıyla, bu çalışmadaki şiirlerin çağdaş bir yaklaşımı yansıtarak, çağdaşlık niteliğini nasıl sergiledikleri incelenecektir. Tezde esas olarak, seçilen şiirlerde soyut ve somut olgular arasındaki simyasal dönüşüm, erotika ve sunulan aşkınlık deneyimi yakın okuma yöntemi aracılığıyla tartışılacaktır. John Donne ile ilgili kişisel ve toplumsal art alan verilirken, 17. yüzyıl İngilteresindeki bir rahip ve vaiz olarak konumlanışının Donne'ın şiirine olası katkıları yan bir konu olarak gözlemlenecektir. Daha ileri bir kavrayış için Donne'ın şiirleri, metafor (eğretileme) kuramının anlayışlarından birisi olan kavramsal metafor kuramı çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the transcendental experience in John Donne's metaphysical poetry delving into the analogical alchemical transformation between tangible and intangible elements in the poems. Throughout the examination of the opted poems, the effects of themes such as philosophy, knowledge and science and the poet persona's sentiments relevant to them are also put forward alongside the analyses of employed conceits. In his poems, John Donne uses alchemical discourse and metaphors which present a transformation between tangible and intangible elements in analogical terms. The poet goes beyond the traditional concept and content of poetry, so his poetry elicits a transcendental experience for not only the 17th century reader but also the contemporary reader. Based on the transgressing literary style of John Donne, in this study, the poems are examined in the context of transcendental experience also through a questioning of how they comply with a contemporary approach, how they reflect modernity as metaphysical poetry requires such a contact. The alchemical transformation of tangible and intangible elements, erotica and transcendental experience will also be discussed in the opted poems via close reading. While the personal and social background of John Donne is examined, the contribution of Donne's status as a priest and a preacher in 17th century England to his poetry will be subsidiarily observed. To enhance analysis, Donne's poetry is discussed within the conceptual metaphor theory as it welcomes the idea of perception and meaning construction acknowledging modern relativity and spontaneous multiplicity.