Marmara Denizi şelf sedimentlerinin petrol hidrokarbonlarının dağılımı ve kökeninin araştırılması
Origin and distribution of petroleum hydrocarbons in shelf sediments from the Marmara Sea
- Tez No: 302991
- Danışmanlar: PROF. DR. A. OYA ALGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Kimya, Kimya Mühendisliği, Marine Science, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Marmara Denizi'nin şelf alanlarından toplanmış olan yüzey sediment örneklerinin alifatik ve aromatik hidrokarbon bileşiklerinin miktarları ve dağılımları incelenmiş, V, Mo ve Cd elementlerinin dağılımları ile ilişkisi irdelenmiştir. Alifatik hidrokarbonlar çoğunlukla düşük miktarlarda olup, belirgin bir şekilde Küçük Çekmece ve Gönen Nehir ağzı civarındaki örneklerde yüksek miktarlara ulaşmaktadır. Yüksek miktardaki aromatik bileşikler İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi çıkışında ve yine Küçük Çekmece civarındaki sedimentlerde görülmektedirler. Bileşiklerin arasındaki ilişkiler ve oranlara göre yüzey sedimentleri petrojenik ve pirolitik kökenli birikimlerin her ikisini de içermektedir. Bununla beraber, İstanbul Boğazı'nın her iki girişinde, Tekirdağ ve Çanakkale Boğazı'ndaki sedimentler tamamen pirolitik kökeni temsil ederken, Gemlik Körfezi örneğindeki hidrokarbon birikimi petrojenik kökenli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, distribution and concentration of aliphatic and aromatic hydrocarbon contents of the surface sediments from the shelf area of the Marmara Sea were determined. V, Mo and Cd elements of the surface sediments were also determined in association with the hydrocarbons. Aliphatic hydrocarbons were mostly very low in the majority of the sediments, with the exceptions of high concentrations found off the Küçük Çekmece and Gönen River mouth. High aromatic hydrocarbons were observed in İstanbul Strait and its Marmara Sea exit, and off the Küçük Çekmece. Considering the relationships between these compounds and their certain ratios, the origin of the hydrocarbons were found to be mixed pyrolitic and petrogenic origins. However, sediments from the both entrances of Istanbul Strait, Tekirdağ and Çanakkale Strait present pyrolytic source, while sediment from Gemlik Bay indicates petrogenic source.