Örgütsel sağlık: İzmir'de bir belediyede araştırma
Organizational healht: A civil government survey in Izmir
  1. Tez No: 302990
  2. Yazar: İPEK BAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASENA ALTIN GÜLOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Örgütsel sağlık, örgütün sadece bulunduğu ortamda yaşamını sürdürmekle kalmayıp uzun dönemde devamlı gelişip, mücadele ve yaşama yeteneklerini geliştirmesidir. Örgüt sağlığı iklim, kültür ve etkinliği yansıtması ve yöneticilere örgütlerinin durumu hakkında bilgi vermesi bakımından önemli bir kavramdır.Bu çalışmada örgüt sağlığının tanımı, ilişkili olduğu kavramlar, boyutları, sağlıklı ve sağlıksız örgütlerin farkları, örgüt sağlığının arttırılması için yapılması gerekenler, konu hakkında yapılan araştırmalar ve İzmir'de bir belediyede yapılan uygulamaya yer verilmiştir. Bu araştırmanın genel amacı belediye çalışanlarının görüşlerine göre belediyenin örgütsel sağlık durumunu tespit etmektir. Alt amaç olarak da demografik değişkenlere göre örgüt sağlığı algısında farklılık olup olmadığını incelemek amaçlanmıştır.Hazırlanan anket formunda Rosen-Berger tarafından geliştirilen 20 sorunun yanında 5 tane de demografik bilgiye dayalı soruya yer verilmiştir. Toplam 25 soru vardır. Anket formunun derecelendirilmesinde beş'li Likert ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Rosen-Berger ( 1991 ) geliştirdiği modelde oluşturduğu sorulara verilen cevapların puanlarının toplamının sonucunda örgütün sağlık durumunun tespit edileceğini belirtmiştir. 85-100 arası sağlıklı, 50-85 arası hem sağlıklı hem sağlıksız, 50 puan altında kalanların ise sağlıksız örgüt özelliklerini taşıdığını belirtmiştir. Faktör analizi sonuçları incelendiğinde Rosen-Berger'e ait 20 ölçüt önem ve öncelik sırasına göre üç faktör altında toplanmıştır. Örgüt sağlığı ile demografik değişkenlerden cinsiyet ve işletme içinde çalışılan pozisyon arasında anlamlı ilişki varken; yaş, eğitim ve çalışma süresi arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Çalışanların sorulara verdiği cevapların dağılımları örgütün sağlıklı ve sağlıksız örgüt özelliklerini birlikte barındırdığını göstermektedir. Bu nedenle, örgüt sağlığına ulaşmak için yöneticiler örgütü soruların kapsadığı konularda geliştirmelidir.
Özet (Çeviri)
Organizational health is not only survives in its environment, but also grows, improves struggle and living abilities in long term. Organizational health is an important concept in reflecting climate, culture, efficiency and giving information about organization to managers.In this paper, organizational health definition, conceptions that have a relationship between organizational health, dimensions of organizational health, healthy and unhealthy organizatins differences, needs to improve organizational health, researchs that were formed about organizational health, and a application was done in a civil government .are taken place. This paper?s general aim is to identify civil government?s organizational health state according to views of workers. The other aim is to analyse any differences between organizational health and demographic variables.There are 20 questions that were improved by Rosen-Berger and five questions about demographic variables in survey form. There are total 25 questions. Likert scale is used to grade survey form. Variables are analised with SPSS program. Rosen-Berger has denoted that total points of the answers show organizational health state. The organizations that have between 85-100 point are healthy, between 50-85 point are both healthy and unhealthy, under 50 point are unhealthy. Factor analisis had been exhausted Rosen-Berger?s 20 criteria were prioritized under tree faktors. Anova and t-test analisis showed that there is not significant relationship between age, education, seniority and organizational health. There is a significant relationship between gender , business title and organizational health.Frequency analysis shows that organization have healthy and unhealthy organization characteristic. That is why to reach organizational health, managers should have to improve about the subjects that is enclosed by questions.