Bütünleşik kıyı alanları yönetiminde yerel yönetimlerin rolü
The role of local governments in integrated coastal areas management
  1. Tez No: 302995
  2. Yazar: HAKAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Kamu Yönetimi, Marine Science, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili olan adeta bir deniz ülkesidir. Ayrıca Marmara Denizi gibi büyük bir iç denize sahiptir. Türkiye nüfusunun büyük bölümü de bu deniz kıyılarında yerleşmiştir. Ancak hızla artan nüfus yüzünden Türkiye'de pek çok kıyı çarpık bir yerleşime maruz kalmıştır. Bu çarpık yerleşimden pek çok kişi ve kurum sorumlu olmasına rağmen bu suçu kimse üzerine almamıştır. İşte bu tez çalışmamızda Türkiye'de ki kıyılarla ilgili şuan kadar yapılan yanlışlarda genel hatları ile kimlerin kusuru olduğu üzerinde durulmuştur. Asıl önemlisi de bu kusurda yerel yönetimlerin rolünün ne olduğu araştırılmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra hala bakir sayılan kıyılarla ilgili olarakta neler yapılması gerektiği üzerinde durulmuştur. Özellikle yeni yapılanmalarda yerel yönetimlerin hangi noktada olması gerektiği belirtilmiştir.Tüm bu çalışmalar yapılırken bütünleşik kıyı alanları yönetiminde yerel yönetimlerin rolünün ne olduğunun daha net anlaşılabilmesi için Marmara Bölgesi örnek çalışma sahası olarak alınmıştır. Çünkü Marmara Bölgesi Türkiye'nin en gelişmiş, en kozmopolit, nüfusu en kalabalık ve en yoğun bölgesidir. Aynı zamanda bölge yeryüzü şekilleri, iklim, bitki örtüsü vb. unsurlarındaki çeşitlilikle Türkiye'nin her yerinden bir iz taşır. En Önemlisi bu bölgenin Marmara Denizi, Karadeniz ve Ege Denizine kıyısı vardır. İşte bun nedenlerden dolayı Marmara bölgesi Türkiye'nin bir yansıması sayılabilir.Sonuç olarak bu çalışmada, örneklem sahasında yapılan araştırmalar, geçmişten günümüze gelen kanunlar ve kıyı alanlarının gelişiminde rol oynayan kurumlar incelenerek, bütünleşik kıyı alanları yönetimi üzerinde yerel yönetimlerin rolünün bugüne kadar ne olduğu ve bundan sonra ne olması gerektiği ortaya konmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Turkey is surrounded by seas on three sides like a sea country, also has a great inland sea such as the Sea of Marmara. The majority of the population of Turkey is located at the shores of the sea. However, because of the rapidly increasing population in Turkey, a settlement has been subject to many coastal distorted. Many people and institutions responsible for this distorted residence, although, unfortunately, no one takes the blame on. That is the thesis that the study of coasts in Turkey in general terms about the mistakes made until now focused on who is fault. The real important what is the role of local governments, is examined in this defect. In addition, still regarded as pristine as what to do about the coasts, are emphasized. In particular it should be stated at what point the new local government structures are.While all these studies of integrated coastal areas management, a clearer understanding of what the role of local governments in the study area was taken as an example for the Marmara Region. Because, the Marmara Region of Turkey's most advanced, most cosmopolitan, most populous and most densely population region. At the same time zone landforms, climate, vegetation and so on. factors of diversity is a mark all over Turkey. Most Importantly, this region has coast at the Marmara Sea, Black Sea and the Aegean Sea. That's because of these reasons, be considered a reflection of Turkey's Marmara region.As a result of this study, the sampling area studies, from past to present, examining the laws and institutions, which ones play a role in the development of coastal areas, integrated coastal areas management to date on what is the role of local government and after that what should have been tried out.