Ülkemizde hayat sigortasının ekonomi içindeki yerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 30300
- Danışmanlar: PROF. DR. NECAT BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Hayat sigortaları, İnsanların ölüm hallerinde kanuni mirasçıların veya poliçede menfaatdar olarak belirtilen kişilerin, hayatta olma hallerinde ise maluliyet durumu olduğundan ya da önceden saptanan sürenin sonunda bir tazminat veya gelir olabilecekleri bir sigorta türüdür. Hayat Sigortasının önemi, diğer sigorta branşlarından farklı olarak çifte işlev taşımasından (hem risk unsurunu, hem de tasarruf unsurunu kapsamasından) kaynaklanmaktadır. Hayat Sigortaları uzun vadeli sigorta işlemleri olduklarından şirketlerin mali bünyelerinden uzun süreli fon kaynağı teşkil ederler. Bu açıdan çok önem taşırlar. Günümüzde Hayat Sigortasının yatırımlara kaynak olan uzun vadeli fonlarının önemini kavrayan bir çok gelişmiş ülkede, Hayat Sigortacılığının teşvik edici yasalarla ağırlık verilmiştir. Bunlar geniş kapsamlı vergi muafiyetleri şeklindedir. Ülkemizde Hayat Sigortacılığı için en büyük teşvik vergi muhafiyeti ile devletten gelmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Life Insurance is a kind of insurance that humans can get a possession or income in positions like that legal inheritors or personnels who expounded as shareholder on the draft when humans die and in invalidity positions or at the end of a time which fixed beforehand if humans have been living. Importance of Life Insurance has been source cause it has double procedure as different than another Insurance's branches..“It is including both risk element and possession element”Life Insurance is forming budget's source by a long time from financial structures of companies why being Insurance's procedures by long fixed date. They have much important from that point of. In our day, have given weight by encouraging laws to Life Insurance in a lot of developed countries that understanding important of long fixed date of Life Insurance which being source for invest in our country the biggest encouragement comes from state by taxes exemption for Life Insurance.