Hayat sigortacılığının uzun vadeli fon yaratma gücü ve kurumsal yatırımcı olma yolunda alternatif yatırım alanları
The Power creating the long term fund of the life insurance and the alternative investment fields on the way of the being corperational investor
  1. Tez No: 74632
  2. Yazar: BÜLENT PERÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
02. Özet İnsanların karşılaşabilecekleri tehlikelere karşı birlikte göğüs gerebilmeleri, günümüzde sigortacılık sistemi sayesinde mümkün olabilmiştir. Sigortacılığın temel prensibi çok sayıda risk doğuran benzer olayı bir araya toplayabilmektir. Öyle ki hayat sigortacılığı bu görüşten hareketle, insanoğlunun her zaman için maruz kalabileceği ölüm ve maluliyet gibi yaşamını ve gelirini tehdit edici riskleri bir arada toplayarak; emeklilik döneminde ve iş görmezlik durumunda onlara maddi bir yardımda bulunmak yahut da yokluklarında geride kalanlarına hem maddi hem de manevi bir destek sağlamak şeklinde önemli bir misyon üstlenmişlerdir. Hayat sigortalan uzun vadeli bir tasarruf aracı olduğundan, sigortalılardan elde edilen primlerin uzun vadeli fon yaratması sözkonusudur. Hayat sigortacılığına ait yatırımlar, ekonomi içerisinde çok çeşitli alanlara dağılırlar. Önemli olan bu yatırımların olabildiğince karlı yatırım araçlarına yönlendirilmesi suretiyle sigortalılara daha reel ve daha yüksek bir getiri sağlanmasıdır. Araştırmanın amacı, hayat sigortacılığının uzun vadeli fon yaratma işlevinin serbestleştirilmesinden hareketle, hayat sigortacılığındaki fon kullanma kabiliyetinin bugünkü durumunu irdelerken yarınki durumunu daha ideal ve bilimsel bir platforma taşımaya çalışmak ve kurumsal yatırımcı olma yolunda bir reçete oluşturmaktır. İlk bölümde hayat sigortacılığı hakkında genel bilgiler verilmeye çalışılırken; Türkiye'deki hayat sigortacılığının yasal çerçevesi mevcut durum itibariyle çizilmiş ve ekonomi açısından vergilendirme politikalarının etkinliği hem sigortalılar hem de sektör açısından tartışılmıştır. Hayat sigortacılığının ekonomi açısından en önemli işlevi, uzun vadeli ve istikrarlı fon birikimi sağlamasıdır. Özellikle tasarruf açığı olan ülkemizde yaratılacak hayat fonlarınınönemine değinildiği ikinci bölümde; tasarruf-yatırım ve mali piyasa-sigorta şirketi ilişkisi araştırılmış, mali piyasalar ve kurumsal yatırımcı olarak hayat sigortacılığı, dolaylı olarak karşılaştırılarak, geleceğe dönük olarak yapılacak önerilere zemin hazırlanmıştır. Menkul kıymetlerin değerlendirlmesi teorik olarak işlenmiş ve hayat sigortacılığının fon kaynaklan ile bunların kullanım yerleri belirtilerek, 1989-1995 dönemine ilişkin rakamsal tespitler yapılmıştır. Ayrıca bu bölümde fon yaratma işlevini etkileyen faktörlere ilişkin açıklamalar yapılırken üçüncü bölüme teorik olarak yaklaşılmıştır. Üçüncü bölümde; hayat sigortası şirketlerinde, portföy yönetimi açısından yatırım araçlarının değerlendirilmesine çalışılmıştır. 1989-1995 yılları arasında hayat sigortacılığı fonlarının hangi yatırım araçlarına yatırıldıkları, verimliliklerinin ne olduğu hakkında ayrıntılı rakamsal ve teorik açıklamalar yapılmıştır. Hayat sigortacılığının yedi yıllık bu süreçteki verimlilikleri enflasyondan arındırılarak düzeltilmiş ve 1989 yılı başında yatırılan yüz TL'nın TFE baz alınarak bileşik endeksleri hesaplanmıştır. Aynı işlem Türkiye'de 1989-1995 yıllan arasında en çok reel getiriye sahip olan yatırım araçları dikkate alınarak yapılmış ve yüz TL'nın bileşik endeksleri hesaplanarak, hayat sigortacılığı yatırım araçları ile kıyaslanma yoluna gidilmiştir. Portföy yönetimi günümüzde bireysel ve kurumsal fonların yönetiminde önemli rol oynamaktadır. Sigorta şirketleri bazı değişikliklerle yatırım kararlarında sözkonusu teoriden yararlanabilirler. Portföy yönetiminin sigortacılığa uygulanmasındaki temel sorunların başında düzenleyici karar organlarının öngördüğü sınırlamalar gelmektedir. Öte yandan işkolunun yapısından kaynaklanan bir sorun da yatırımlar içinde likit varlıkların yoğun olmasıdır. Hayat sigortası şirketleri yatırımlarını karlılık, likidite ve güvence hedefleri arasında denge sağlayacak şekilde gerçekleştirmek durumundadırlar. Bu amaçla, yatırım kararlarında portföy yönetiminde deneyimli uzmanlardan yararlanılması, yatırım araçlarının seçiminde güvence unsurunun yanında karlı ve likidite kabiliyeti yüksek olanlarının tercih edilmesi gerekmektedir. En önemli olan faktör ise; hayat sigortacılığı fonlarının sermaye piyasasında VIIIvarolan yatırım araçlarına kanalize edilmesi yolundaki mevzuat kaynaklı engellemeleri ortadan kaldırmaktır. IX
Özet (Çeviri)
03.Summary The fact that men could make a stand, in company, against hazards they may encounter may be ensured thanks to insurance system, in today. The basic principle of insurance is to be able to congregate the comman events spawing stakes in large number. Thus, in taking the above menlioiied opinion ink) considirution, the life insurance has under taken an important mission as backing up them materialy in their retirement period and disability conditions or as supporting their inheritor both materialy and moraly by collecting the risks threating men's income and life such as passing away, disability they may be subjected to. As the life insurance is a long-run saving vehicle, it's concerned that the insurance premiums make a long term fund. Investments pertaining to the life insurance are seperated into the different fields in economy. The important thing is that to provide the more reel and the higher revenue to the insureds by orientiny this investments towords the concidirubly profitable investments vehicle. The aim of this study is, from the point of view of that to make free the function of life insurance to make long-run fund, to carry the prospective status of the fund using for life insurance to the more ideal and scientific plutform, and to make aprospectus, in analysing the current status of it. In the first section; in trying to give general information about life insurance, life insurance is framed legaly concerning with current situation and in terms of economy, the productivity of taxation policy is discussed considering both insureds and sector. The chief role of life insurance in terms of economy is to provide along-term and stableacrued fund. In the second section in which it's mentioned about the importance of life funds to be made, especialy in our country which has saving deficit, the relationship between saving investment and between financial market insurance company is probed and life insurance, as being financial markets and foundational investor has compared, the backkground concerning with future-oriented suggestions have been set up. Making stocksand bonds increase in value is evaluated theorycataly and statisticaly, stabilization concerning about 1989-1995 term, has been stating the source of life insurance besides their way of using, pointed out. Further more, in making commentary about factors affecting the function of creating funds, it's approached to the third section. In the third section; It's tried to analyse the investment vehicle, in life insurance company, regarding management of portfolio statistical and theoratical explanatiors in detail concerning to which investment vehicles the funds of life insurance were invested, and concerning what their productivity is, has been made. The productivities of life insurance, in this sevenyears process, have been corrected by excluding inflation and compound index of one hundred TL deposited based on TFE at the begining of 1989 have been calculated. The same process, by tulking the investment vehicle which had the most real revenue in Turkey between 1989-1995 into considirution, is made and the life insurance is compared with investment vehicles by calculating the index of one hundred TL. Today, the management of portfolio has an important role in managing personal and instutional funds. Insurance companies may utulize the above mentioned theory in their investment decision. In adapting portfolio management to the insurance, the restrictions put forward by resolution commitees, are the most important one in major problems on the other hand, XIthe problem arising from the structure of work sector is that liqudity assets are condensed in investments. Life insurance companies have to make their investments as constutiny an equilibrium among profitability, liquidity and down-payment for targets. Thus, in investment decisions, it requires to be profit from the experienced experts at portfolio management and to be preferedones which have profit and high liquidity capacity in chasing investment vehicles. The most important factor is to remove the regulations- based obstaclos in transfering life insurance funds to investment vehicle prevealing in capital market. XII