Türk sigorta sektörünün ekonomik gücü ve Avrupa Birliği karşısındaki durumu
  1. Tez No: 87568
  2. Yazar: YASEMİN ÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE TÜRCAN ÖZŞUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
144 ÖZET Sigorta, kişilerin yaşamları boyunca karşılaşabilecekleri ve tek başlarına telafi edemeyecekleri zararları kendi aralarında birleşerek paylaşmaları amacıyla kurulmuş bir organizasyondur. Kişilerde güven yaratan ve tasarruf aracı niteliği taşıyan sigorta faaliyetleri zamanla ticari faaliyetleri arttıran, ulusal açıdan sermaye birikimine olanak sağlayan, gelir dağılımını iyileştiren ve ödemeler dengesine olumlu katkılar sağlayan faaliyetler haline gelmiştir. Böylelikle, sigorta kurumu da mali kurumlar içinde yer almıştır. Sigorta sektörünün, ülkenin gayri safi milli hasılasında yarattığı değer gözönüne alındığında gelişmiş dünya ülkelerinde sigortacılığın ne derece önem taşıdığı ortaya çıkmaktadır.Özellikle Avrupa Birliği Ülkelerinde hayat sigortaları branşında GSMH içindeki primlerin payı yaklaşık %8'e kadar çıkarken, hayat dışı sigorta branşlarının GSMH içerisindeki payı % 5 civarındadır. Türk sigorta sektörünün gerçekleştirdiği üretim ve üretimin GSMH içerisindeki payı Avrupa ülkeleri ile kıyaslanmaktan çok uzaktır. 1997 yılında Türkiye'de primlerin gayri safi yurtiçi hasılaya oranı % 0,97 olarak gerçekleşmiştir. Bu master tez çalışması, sigortanın ekonomideki yerini ve önemini ortaya koymaktadır. Ayrıca, Türk sigorta sektörünün Avrupa Birliği ülkeleri karşısındaki durumu incelenerek, ülkemizde sigortacılığın azgelişmişlik sorununa çözüm getireceği değerlendirilen öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
145 SUMMARY Insurance is an organisation instituted for the purpose of the joint sharing by individuals of the risks that they may encounter during their lives and that they may not cover by themselves. The insurance operations creating confidence among individuals and having the character of a savings tool have in time become activities that increase the commercial transactions, facilitating the national capital accumulation, improving the income distribution and imparting favourable effects on the balance of payments. Thus, the insurance as an institution joined the train of financial enterprise. An examination of the value created by the insurance sector on the GNP will clearly reveal its importance in the developed world economies. Particularly in the E.U. countries, the share of life insurance premiums rise up to eight percent of the GNP while the non- life policies dictate a value of somewhere around 5 percent. The production achieved by the Turkish insurancce sector and the share of this production within Turkey's GNP is quite far from being comparable with those in the European countries. In fact, the share of these premiums within the GNP was a meagre 0,97 percent in Turkey in 1 997. This master thesis study aims at revealing the place and importance of the insurance within the economy and exmining the Turkish insurance sector's situation versus those of the E.U. countries,formulates recommendations believed to be capable of introducing solutions for overcoming the underdeveloped status of the Turkish Insurance sector. TX,