Cumhuriyet gazetesine göre II. Dünya Savaşı sürecinde Türk basınında Japonya (1939 -1945)
According to the Cumhuriyet newspaper, Japan in Turkish press during the Second World War (1939?1945)
- Tez No: 303006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MERTHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Eastern Linguistics and Literature, History, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu tezde 1939 ? 1945 yılları arası II. Dünya savaşı sürecinde Türk basınında işlenen Japon imajı ele alınmıştır. Türkiye'de Japon imajının oluşmasına sebep olan nedenler düşünüldüğünde akla ilk gelen elim bir kaza sonucu batan Ertuğrul Firkateyni'nin Japonya'ya yapmış olduğu resmi ziyarettir. Daha sonraki süreçte ise Osmanlı devletinin yıkılışı ve I. Dünya Savaşının başlamasıyla birlikte ilişkilerde duraklama dönemi yaşandığı düşünülebilir. Ancak ilginçtir ki, tarihte özellikle Avrupalı devletlere nazaran Japonya ile yoğun bir şekilde ilişki kurulmamış olmasına rağmen Japon imajı Türkiye'de her zaman olumlu görülmüş ve Japonlara daima sempati ile bakılmıştır.Dünya tarihi ve dünya üzerindeki dengeler açısından oldukça büyük önem taşıyan II. Dünya savaşı sürecinde Türk basını üzerinden Japonya'nın incelenmesi mevcut sempatinin oluşumunda rol oynayan sebepleri ortaya koyma imkanı vermiştir. Buradaki temel amaç haberlerin yoğunluğu ve içeriğinin belirlenmesi ve halkın birinci dereceden ilgilendiği başta siyasi ve askeri gelişmelerin halka nasıl aktarıldığının ortaya konulmasıdır.Günümüz kitle iletişim araçlarından yoksun olunan bir dönemde bilgi alışverişinde en önemli araç olan gazetelerin toplumları yönlendirmede de ne kadar büyük önem taşıdığı tartışılmaz bir gerçektir. Zira halk gerek ülke içindeki, gerekse dünya üzerindeki gelişmeleri gazetelerden öğreniyordu. Dolayısıyla gazeteler toplum bilinci oluşturmada en önemli araçtı. Cumhuriyet gazetesine bakıldığında ise, bir anlamda devlet eliyle Türkiye'de bir Japon imajı oluşturulmak istendiği görülebilir. Uzmanlık alanları farklı olan yazarların bir paydada buluşarak II. Dünya savaşı ile ilgili değerlendirmelerde aynı dili kullanıyor olmaları bunun en önemli kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda ana kaynak olarak Cumhuriyet gazetesinin yanında dış basında öne çıkan ve Cumhuriyet gazetesinde yer alan makalelerin de kullanılması, bu ülkelerin halklarına karşı nasıl bir Japon imajının oluşturulmaya çalışıldığının görülmesi açısından da büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The image of imperialist Japan in Turkish print media over The Cumhuriyet Daily Newspaper in 1940s during The Second World War is discussed in this thesis. When it is thought about reasons which caused the image of Japan in Turkey, Firstly, we can remember the frigate Ertuğrul that was sank during the visit to Japan. But then, with the reason of the fall of Ottoman Empire and starting of The I World War, it can be thought that there was a pause period in relations. But it is interesting that, throughout the history especially compared to European States, althoug it has not set up as an intense relationship, The Turkish people has always sympaty to Japan and Japan image.When we think from the point of world history and the balances on the world, the second world war that has a great importance, and also we had the opportunity to know the reasons about the formation of Japan image in Turkey. The main goal here is to determine the density of news and content and developments in military and political those are particularly interested to the people and how transferred to the public. It is clearly that newspaper was very important on the term that was devoid of today?s mass media. Because the public knew by newspaper about the developments around the world. So newspapers was the most important object to create community awareness. When looked at the Cumhuriyet Newspaper it may be seen that to be tried to create the Japan İmage by the State hand. Also it may be thought this is the most important evidence that, although the writers who are experts in different fields they were writing on the same writing style. The using of the news those were important on foreign media as well as The Cumhuriyet Newspaper, it is important to see how kind of effort to be shown to create Japan image in those countries.