Taşkömürü maden işçilerinde dini hayat: Zonguldak Kozlu örneği
The religious life in the mine workers: The case of Kozlu, Zonguldak
  1. Tez No: 303007
  2. Yazar: FATİH ÖMEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, Zonguldak iline bağlı Kozlu Beldesinde 1960-2000 yılları arasında TTK'de (Türkiye Taşkömürü Kurumu) çalışmış emekli maden işçilerin dini hayatlarını incelemektedir. Maden işçisi olmadan önceki hayatları, dini eğitimleri maden işçisi olma süreçleri ile madene başladıkları yıldan itibaren emekli oluncaya kadar geçen süredeki; dini yaşantıları, dini algılama, dini hayattaki değişim süreci ve bu sürece etki eden faktörler incelenmeye çalışılmıştır. Maden işçilerinin Dini eğitimlerinin çalışma hayatları boyunca dini yaşantıya olan etkisi ile inanç ve pratiklerin çalışma hayatlarına olan etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışma şartlarını zorluğunun inanç ve pratiklere olan etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışma giriş, araştırmanın kuramsal çerçevesi, metodolojisi, Zonguldak ve Kozlu ile ilgili genel bilgi, maden işçiliği ve tarihçesi hakkında genel bilgi ve taşkömürü maden işçilerinin dini hayatları başlıkları altında toplanmıştır. Çalışmanın ana konusunu oluşturan son bölümde mülakattan elde edilen veriler çerçevesinde maden işçilerinin dini algı, yaşayış ve ifade şekilleri ve bunlara etki eden faktörler ortaya konmuştur. Sonuç bölümünde ise araştırmanın bulguları sırasıyla yorumlanarak kuramsal yapıya uygun şekilde bulgular değerlendirilmiştir.Sonuç olarak taşkömürü maden işçilerinin dini hayatlarına, aile, dini eğitimleri, sosyal çevreleri ve yaptıkları işin şeklinin etki ettiği görülmüştür. Kırsal kesimde yaşayan işçilerle kent merkezinde yaşayan işçilerle; yerli ve yabancı işçilerin dini yaşantıları ve dindarlıkları arasında farklar vardır.
Özet (Çeviri)
This study examines the religious life of the retired mine workers who had worked for the Turkey Coal Institute (TCI) between the years of 1960 and 2000 in Kozlu, Zonguldak. Therefore, this study deals with the religious education and religiosity of the mine workers in their previous lives; and the religious life, religious perception, change in their religiosity, and the factors affecting this process after beginning to work as a mine worker. This study also examines the impact of religious education of the mine workers on their religiosity, the impact of their belief and religious practices on their labor, and the impact of difficult working conditions on their beliefs and practices.This study composes of an introduction, its theoretical framework and methodology, and the general information about Kozlu and Zonguldak, the history of mine labor, and the religiosity of the mine workers. In the final chapter, the main chapter of this study, the religious perception, life, and forms of the mine workers and the factors affecting these issues are analyzed in accordance with the data obtained from the interviews. In the conclusion, the findings of this study are interpreted and evaluated in accordance with the theoretical framework.As a result, it is observed that the family, religious education, social environment and work types of the mine workers are influential in their religiosity. There are differences in the religiosity of those who live in rural and those who live in urban, and domestic workers and foreign workers.