Milliyetçilik ve anayasalar
Nationalism and constitutions
- Tez No: 303008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Anayasalar toplumsal kurumları yeniden tanımlayabilir mi ve yine anayasalar siyasi kültür verileriyle hangi konuyu ne oranda düzenleyebilirler soruları tezin çıkış noktalarıdır. Bu sebeple çalışmada öncelikle anayasacılık kavramı üzerinde durulmuş, modern anayasacılık yöntemleri ve postmodern toplum yapısı arasındaki çelişki açıklanmaya çalışılmıştır. Daha sonra sırasıyla, milliyetçiliğin ne anlama geldiği ve milliyetçilik üzerine oluşturulan teorilerden bahsedilerek, sorunun ne olduğu belirlenmek istenmiştir. Toplumların siyasi kültürü ile anayasalar arasındaki kaçınılmaz bağ, milliyetçilik konusunda anayasalara nasıl bir işlev yüklemektedir? Sorunsalı bu olan çalışmada, teorik incelemenin yanında, karşılaştırmalı inceleme de yapılmış ve Türkiye örneğine de geniş yer ayrılmıştır. Bu anlamda milliyetçiliğin anayasalardaki görünümü ve anayasaların bölünmüş toplumlardaki fikir çatışmalarına çözüm getirme yetisine sahip olup olmadığı, eğer mümkünse nasıl bir çözüm getirebileceği çalışmada tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Questions of, can contitutions redefine public institutions and which topics they can regulate with political culture datas, are the starting point of thesis. For this reason, first, dwelled upon the term of constitutionalism and modern constitutionalism methods, then the paradox between them and postmodern society had been studied. In turn, meaning of nationalism and theories of nationalism had been explained to find out the problem. What kind of function does the fatal connection between political culture of a society and constitution load to constitutions in the name of nationalism? This question is the problematic of the study hereof. Beside the theoretical analysises also comparative approach proceeded and Turkey occupies a serios place as an example. So, reflections of nationalism in the constitutions and in deeply divided socities, can constitutions bring a solution to conflicts and if they can, how it?s going to work, are the argument topics of the thesis.